Niezwykłe odkrycie polskich naukowców. Zbadali na co chorowała kobieta nieżyjąca od 2 tys. lat

Naukowcy poddali szczegółowym badaniom mumię ze starożytnego Egiptu, która blisko dwa wieki temu trafiła do Polski i obecnie należy do Uniwersytetu Warszawskiego. Udało się ustalić, że Egipcjanka cierpiała na raka jamy noso-gardłowej. Świadczył o tym jeden szczegół.

Niezwykłe odkrycie polskich naukowców. Zbadali na co chorowała kobieta, która nie żyje od 2 tys. lat
Niezwykłe odkrycie polskich naukowców. Zbadali na co chorowała kobieta, która nie żyje od 2 tys. lat
Źródło zdjęć: © PAP | Albert Zawada
Maciej Zubel

Badania przeprowadzono w ramach Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii. Za pomocą zaawansowanych technologii, w zmumifikowanych zwłokach odkryto znaczące ubytki w twarzoczaszcze

- Podczas przygotowania czaszki badanej przez nas mumii do wydruków 3D zwróciliśmy uwagę na duże ubytki w częściach kości twarzoczaszki, większe niż te, które zwykle powstają podczas zbiegów mumifikacyjnych - powiedziała Marzena Ożarek-Szilke z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).

Wskazała, że do "typowych" uszkodzeń należy złamana kość sitowa, która w procesie mumifikacji przeszkadza w usunięciu mózgu przez nos. Naukowcy zaczęli więc dochodzić w jaki sposób powstały dodatkowe wykryte ubytki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: abstrakcyjne koszty transformacji energetycznej. "Wojna przyspieszy zmiany"

- Opinie radiologów na podstawie tomografii komputerowej wskazują na możliwość zmian w kościach na tle nowotworowym - ocenił prof. Rafał Stec z WUM. Według niego, "na przyczynę onkologiczną" wskazuje też młody wiek zmarłej i brak śladów świadczących, że do zgonu doszło z innych przyczyn.

Prof. Stec zaznaczył, że pewność, iż zmarła cierpiała na nowotwór da dopiero badanie histopatologiczne. Po pobraniu i zbadaniu próbek zostaną one porównanie z podobnymi próbkami pobranymi u mumii egipskich i zbadanymi w ośrodkach w USA i Wielkiej Brytanii.

Mumia z nowotworem. Ważne badania polskich naukowców

Marzena Ożarek-Szilke zaznaczyła, że wcześniej potwierdzono już kilka przypadków raka jamy noso-gardłowej na podstawie badań zmumifikowanych zwłok. Według niej nowotwory w starożytnym Egipcie nie były rzadkością.

Naukowcy mają nadzieję, że badania przyczynią się do poszerzenia wiedzy na temat ewolucji nowotworów na przestrzeni dziejów, a to z kolei pomoże w ich leczeniu współcześnie.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Przeczytaj też:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
mumiastarożytny egiptbadania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (29)