Niezwykłe odkrycie pod podłogą bazyliki jasnogórskiej
Pod posadzką bazyliki w Jasnej Górze odkryto kryptę z kamienia wapiennego, a w niej cztery unikatowe trumny, tzw. dłubanki. Do tej pory w Polsce odnaleziono tylko dwa podobne sarkofagi. W wydrążonych w pniach drzew trumnach odnaleziono szczątki czterech
osób dorosłych i dziecka - poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry.
16.03.2009 | aktual.: 16.03.2009 18:00
- Komisja konserwatorska podjęła decyzję o eksploracji trumien dłubanek oraz pobraniu z nich próbek: drewna z kłody trumny i z wieka, płócien z warstwy wierzchniej wraz z masą klejącą, materiałów z odzienia, jak również z dna trumien, jakie znaleziono wewnątrz, zapraw i materiałów zastosowanych w czasie budowy murów oraz samej krypty. Upływ czasu spowodował, że trumny, zwłaszcza ich wieka, zbutwiały i pozostałości drewna trzymają się płóciennej okleiny; zbutwiałe drewno rozpada się - powiedział kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych o. Jan Golonka.
Naukowcy określą teraz, z jakiego gatunku drzewa wykonano trumny, kiedy te drzewa rosły, kiedy zostały ścięte i wykorzystane na trumny. Cennym źródłem do analiz może być też odzież pochowanych osób. Pobrano też materiały DNA, by podjąć próbę określenia, czy osoby spoczywające w krypcie były w jakiś sposób ze sobą spokrewnione.
- Prawdopodobnie trumny te należały do osób bardzo znaczących, i prawdopodobnie była to krypta rodzinna - przypuszcza definitor generalny zakonu paulinów o. Dariusz Cichor.
Po pobraniu próbek ze szczątków znalezionych w krypcie odbyło się nabożeństwo żałobne, a następnie trumny zostały złożone na dotychczasowe miejsce. Zakonnicy dokonali obrzędu sepulture ossium, czyli pochówku kości, który był w dawnych wiekach stosowany wówczas, kiedy wydobywano z podziemi kościelnych ludzkie kości i składano je w jednym miejscu, robiąc tym samym miejsce na kolejne pochówki.
Odkryta krypta jest najstarszą na Jasnej Górze kryptą pochówkową. Z kolei pod posadzką części chórowej bazyliki natrafiono na ziemne pochówki. - Najprawdopodobniej w tym miejscu, gdzie stoi obecnie bazylika, w pierwszym okresie, gdy na to wzgórze przyszli paulini i był tu jeszcze kościół drewniany, musiał być przy nim cmentarz - powiedział o. Golonka.
- Myślę, że dalsze eksploracje na tym terenie powiążą kilka domysłów, sugestii, wątków w jakiś spójny obraz, na podstawie którego będziemy mogli nakreślić wygląd Jasnej Góry z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem, sięgający nawet okresu fundacji klasztoru przed 600 laty - uznał o. Cichor.