Trwa ładowanie...
d46qdsq

Niezwykłe obrazy starej Warszawy. Tak wyglądała kiedyś stolica

Dom Spotkań z Historią zaprasza na wernisaż pierwszej w Polsce wystawy malarza, który tworzył podczas I wojny światowej na zlecenie niemieckiej armii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niezwykłe obrazy starej Warszawy. Tak wyglądała kiedyś stolica
(Archiwum Hansa Kohlscheina)
d46qdsq

Hans Kohlschein, początkowo powołany do niemieckiego sztabu rezerwy na froncie wojennym, a później przeniesiony do administracji wojskowej w Polsce, spędził całą wielką wojnę w naszym kraju. Namalował w tym czasie niemal 300 obrazów, uwieczniając ważne dla Polski polityczne wydarzenia oraz obrazy rodzajowe z ulic Warszawy: eleganckie damy, żebraków, dzielnicę żydowską, targi rolne, procesje i ceremonie religijne.

Mimo że Hans Kohlschein działał na usługach Niemców, zachował on krytyczny dystans do ówczesnego reżimu. W latach 30. dotknięty problemem segregacji rasowej, z powodu żydowskich przodków żony, nie mógł wykładać na Akademii Sztuk Pięknych. Po straconym w wyniku bombardowania domu, przeniósł się do Warburga, gdzie w 1948 roku zmarł.

Ekspozycja obrazów będzie uzupełniona o filmowe materiały dokumentalne oraz o zdjęcia niemieckiego fotoreportera Willy’ego Römera z Warszawy w 1916 roku.

Wernisaż wystawy "Warszawa 1915-1918" odbędzie się w środę 10 września o godz. 18.00. Wstęp wolny!

d46qdsq

Podziel się opinią

Share
d46qdsq
d46qdsq
Więcej tematów