Trwa ładowanie...
10-09-2014 14:01

Niezwykłe obrazy starej Warszawy. Tak wyglądała kiedyś stolica

Dom Spotkań z Historią zaprasza na wernisaż pierwszej w Polsce wystawy malarza, który tworzył podczas I wojny światowej na zlecenie niemieckiej armii.

Niezwykłe obrazy starej Warszawy. Tak wyglądała kiedyś stolicaŹródło: Archiwum Hansa Kohlscheina
d2l7hyf
d2l7hyf

Hans Kohlschein, początkowo powołany do niemieckiego sztabu rezerwy na froncie wojennym, a później przeniesiony do administracji wojskowej w Polsce, spędził całą wielką wojnę w naszym kraju. Namalował w tym czasie niemal 300 obrazów, uwieczniając ważne dla Polski polityczne wydarzenia oraz obrazy rodzajowe z ulic Warszawy: eleganckie damy, żebraków, dzielnicę żydowską, targi rolne, procesje i ceremonie religijne.

Mimo że Hans Kohlschein działał na usługach Niemców, zachował on krytyczny dystans do ówczesnego reżimu. W latach 30. dotknięty problemem segregacji rasowej, z powodu żydowskich przodków żony, nie mógł wykładać na Akademii Sztuk Pięknych. Po straconym w wyniku bombardowania domu, przeniósł się do Warburga, gdzie w 1948 roku zmarł.

Ekspozycja obrazów będzie uzupełniona o filmowe materiały dokumentalne oraz o zdjęcia niemieckiego fotoreportera Willy’ego Römera z Warszawy w 1916 roku.

Wernisaż wystawy "Warszawa 1915-1918" odbędzie się w środę 10 września o godz. 18.00. Wstęp wolny!

d2l7hyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l7hyf
Więcej tematów