Niezwykłe obrazy starej Warszawy. Tak wyglądała kiedyś stolica
Dom Spotkań z Historią zaprasza na wernisaż pierwszej w Polsce wystawy malarza, który tworzył podczas I wojny światowej na zlecenie niemieckiej armii.
10.09.2014 | aktual.: 10.09.2014 14:16
Hans Kohlschein, początkowo powołany do niemieckiego sztabu rezerwy na froncie wojennym, a później przeniesiony do administracji wojskowej w Polsce, spędził całą wielką wojnę w naszym kraju. Namalował w tym czasie niemal 300 obrazów, uwieczniając ważne dla Polski polityczne wydarzenia oraz obrazy rodzajowe z ulic Warszawy: eleganckie damy, żebraków, dzielnicę żydowską, targi rolne, procesje i ceremonie religijne.
Mimo że Hans Kohlschein działał na usługach Niemców, zachował on krytyczny dystans do ówczesnego reżimu. W latach 30. dotknięty problemem segregacji rasowej, z powodu żydowskich przodków żony, nie mógł wykładać na Akademii Sztuk Pięknych. Po straconym w wyniku bombardowania domu, przeniósł się do Warburga, gdzie w 1948 roku zmarł.
Ekspozycja obrazów będzie uzupełniona o filmowe materiały dokumentalne oraz o zdjęcia niemieckiego fotoreportera Willy’ego Römera z Warszawy w 1916 roku.
Wernisaż wystawy "Warszawa 1915-1918" odbędzie się w środę 10 września o godz. 18.00. Wstęp wolny!