Co zrobił Musk? Komentarze po jego zachowaniu

Duże poruszenie w mediach społecznościowych wywołał Elon Musk, który w trakcie swojego przemówienia na wiecu w Capital One Arena wykonał dwa razy gest, przypominający rzymski salut. Pojawiły się określenia "faszystowski" lub "nazistowski", niektórzy jednak stanęli w jego obronie twierdząc, że był to "niezręczny gest".

Musk wykonał gest przypominający rzymski salut
Musk wykonał gest przypominający rzymski salut
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/ALLISON DINNER
oprac. JUL

Elon Musk wykonał gest, dziękując zwolennikom za przyczynienie się do zwycięstwa Trumpa. Musk podziękował tłumowi za "zrobienie tego", po czym położył prawą rękę na sercu, a następnie wyciągnął tę samą rękę w powietrze prosto przed siebie.

- Moje serce jest z wami. To dzięki wam przyszłość cywilizacji jest zapewniona - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

USA mogą wpłynąć na wybory w Polsce? "Należy się modlić, żeby Musk nie zainteresował się Polską"

Fala krytyki

Historyczka Claire Aubin, specjalistka od nazizmu w USA, stwierdziła, że gest Muska oznaczał "sieg heil". Podobnie wypowiedziała się Ruth Ben-Ghiat, ekspertka od faszyzmu, która uznała gest za "agresywny nazistowski salut". "Haaretz" i "The Guardian" również zasugerowały, że Musk wykonał salut "faszystowski".

Była kongresmenka Partii Demokratycznej Cori Bush skomentowała, że Musk "wyglądał, jakby ćwiczył przed lustrem". "Wygląda na to, że powstrzymywał się od jakiegoś czasu i w końcu udało mu się dać upust emocjom. Jakby ćwiczył przed lustrem, żeby znaleźć odpowiedni kąt" – napisała Bush na platformie X.

Z kolei magazyn "Wired" zauważył, że skrajna prawica w USA przyjęła gest z zadowoleniem. AFP przypomina, że w ostatnich tygodniach Musk wielokrotnie wyrażał poparcie dla niemieckiej skrajnie prawicowej partii AfD i brytyjskiej antyimigracyjnej partii Reform UK.

Są też obrońcy

W obronie Muska stanęła jedna z najstarszych i najważniejszych organizacji żydowskich na świecie ADL, która w przeszłości była w konflikcie z nim. "Wygląda na to, że Elon Musk wykonał niezręczny gest w chwili entuzjazmu, a nie nazistowski salut" – napisała organizacja na X.

Historyk Aaron Astor również bronił Muska, twierdząc, że to "społecznie niezręczny gest dłonią autystycznego mężczyzny". "Wielokrotnie krytykowałem Elona Muska za to, że pozwolił neonazistom zanieczyszczać tę platformę. Ale ten gest nie jest nazistowskim salutem. To społecznie niezręczny gest dłonią autystycznego mężczyzny, który mówi do tłumu: 'moje myśli są z wami'" - stwierdził na X.

AFP zwraca uwagę, że Musk ogłosił w 2021 roku, iż cierpi na zespół Aspergera, odmianę autyzmu.

Źródło: PAP, X

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)