Trwa ładowanie...
d1ubfv3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Niezawisimaja Gazieta": Rosja gotowa dostarczyć Irakowi broń do walki z Państwem Islamskim

Rosja jest gotowa dostarczyć Irakowi uzbrojenie mające pomóc w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) - poinformowała rosyjska "Niezawisimaja Gazieta" na zakończenie wizyty irackiego ministra obrony w Moskwie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Su-30SM
Su-30SM (Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0, Fot: Vitaly V. Kuzmin)
d1ubfv3

"Obie strony rozmawiały o dostarczeniu Irakowi systemów artylerii, broni przeciwpancernej, bombowców dalekiego zasięgu i myśliwców" - napisała gazeta, która powołuje się źródła w rosyjskich służbach bezpieczeństwa.

Minister Chalid al-Obeidi przebywał we wtorek z wizytą w rosyjskiej stolicy. Władze obu krajów były jednak bardzo dyskretne jeśli chodzi o program rozmów, ograniczając się jedynie do informacji, że były one związane ze współpracą wojskowo-przemysłową.

W maju iracki premier Hajder al-Abadi w czasie spotkania w Moskwie z szefem rosyjskiego rządu Dmitrijem Miedwiediewem zaapelował o większe zaangażowanie w walkę przeciwko Państwu Islamskiemu. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow przy tej okazji potwierdził, że Rosja jest gotowa odpowiedzieć na "wszelkie prośby" o dostarczenie uzbrojenia ze strony Bagdadu "baz warunków" wstępnych.

d1ubfv3

Także w środę szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow oświadczył na konferencji poświęconej bezpieczeństwu, że Państwo Islamskie rekrutuje obywateli ponad 100 krajów i stanowi w długiej perspektywie zagrożenie dla globalnej stabilności.

W czasie konferencji w Jarosławiu zaznaczył, że celem IS jest zbudowanie globalnej sieci "uśpionych komórek", które będą w stanie zagrozić bezpieczeństwu i terytorialnej integralności w krajach pochodzenia rekrutów. Bortnikow zaapelował o ściślejszą współpracę międzynarodową w celu tropienia rekrutów z IS oraz odcięcia źródeł finansowania organizacji.

W dwudniowej konferencji biorą udział przedstawiciele agencji zajmujących się bezpieczeństwem z ponad 60 krajów.

d1ubfv3

Podziel się opinią

Share

d1ubfv3

d1ubfv3
Więcej tematów