Trwa ładowanie...
d5acvbi

Nieudany wybuch przed siedzibą policji w Belfaście

Ponad 200-kilogramowa bomba została umieszczona w bagażniku samochodu, który w sobotę wieczorem sforsował barierę przed główną siedzibą policji w Belfaście w Irlandii Północnej (Ulsterze). Sprawcy zbiegli, a bomba eksplodowała tylko częściowo. Nikomu nic się nie stało - podały brytyjskie media.

Share
d5acvbi

Do incydentu doszło ok. godziny 19 czasu lokalnego. Nikt nie odniósł obrażeń. Podejrzewa się, że za nieudanym zamachem stoi któraś z rozłamowych grup republikańskich.

W pobliżu siedziby policji znaleziono spalony samochód. Policja bada, czy miał związek z zamachem. Rejon wokół policyjnej komendy siedziby został zamknięty w celu przeprowadzenia czynności śledczych.

Według szefa północnirlandzkiej policji (PSNI - Police Service of Northern Ireland) Matta Baggotta, bomba mogła wywołać duże spustoszenia i pociągnąć za sobą ofiary w ludziach, gdyby została prawidłowo zdetonowana.

d5acvbi

Ulsterska policja obok sądownictwa nie podlega autonomicznym władzom prowincji, lecz bezpośrednio Londynowi. W odróżnieniu od poprzedniej policyjnej formacji RUC (Royal Ulster Constabulary), PSNI działa ponad sekciarskimi podziałami i służą w niej zarówno katolicy jak i protestanci. W zarządzie policji obie społeczności reprezentowane są po równo.

W innym incydencie, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę ulsterska policja aresztowała trzy osoby (a irlandzka jedną) po incydencie, w którym ostrzelano posterunek policji w hrabstwie Fermanagh. Policja odpowiedziała ogniem. Nie ma doniesień o rannych. Celem ataku miał być miejscowy policjant.

- Nie ulega wątpliwości, że sprawcy tych ataków usiłują podkopać polityczny proces w Irlandii Płn. - uważa minister Paul Goggins odpowiedzialny za bezpieczeństwo w rządzie prowincji. Goggins nazwał ataki "zuchwałymi", a ich sprawców "garstką usiłującą sterroryzować ogromną większość ludzi pragnących pokoju".

W ostatnich tygodniach w Irlandii Płn. zaobserwowano wzmożoną działalność rozłamowych organizacji repulikańskich. W ocenie niezależnej komisji monitorującej sytuację w regionie (IMC) takiej aktywności nie notowano od blisko sześciu lat.

d5acvbi

Komisja sądzi, iż dwie organizacje: RIRA (Prawdziwa IRA) oraz CIRA (IRA-Kontynuacja) coraz częściej współpracują ze sobą, zwiększając w ten sposób zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i wywierając presję na siły bezpieczeństwa.

Ostatni raport komisji odnotowuje 11 prób zamachów przeciwko funkcjonariuszom policji w okresie od 1 marca do 31 sierpnia br.

7 marca br. RIRA zabiła dwóch brytyjskich saperów przed wejściem do koszar Massereene w Antrim, raniąc dwóch doręczycieli pizzy, w tym Polaka. 9 marca w miejscowości Craigavon również w Antrim, CIRA zastrzeliła funkcjonariusza policji Stephena Paula Carrolla.

d5acvbi

Podziel się opinią

Share
d5acvbi
d5acvbi
Więcej tematów