Trwa ładowanie...
d1jcim2

Nieudany test nowej rosyjskiej rakiety "Buława"

Fiaskiem zakończyła się próba nowej rosyjskiej wielogłowicowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława, znanej też jako R-30.

d1jcim2
d1jcim2

Pocisk został wystrzelony z zanurzonego okrętu podwodnego "Dymitr Doński". Jednak po pewnym czasie rakieta runęła do morza. Przyczyny niepowodzenia testu zbada komisja - zakomunikowało Ministerstwo Obrony Rosji.

Próbę przeprowadzono na Morzu Białym. Według źródła w sztabie Floty Północnej, które cytuje agencja Interfax, "Dymitr Doński" wciąż znajduje się na tym akwenie - w zanurzeniu kieruje się w stronę swojej bazy.

Była to druga próba odpalenia Buławy z okrętu podwodnego w zanurzeniu. Pierwszą - również z pokładu "Dymitra Dońskiego" - przeprowadzono 21 grudnia 2005 roku. Test zakończył się wówczas sukcesem - rakieta trafiła w cel na Kamczatce, na drugim krańcu Rosji.

Wcześniej - we wrześniu 2004 roku - Buławę wystrzelono z okrętu podwodnego w wynurzeniu. Także tamta próba była udana.

d1jcim2

Buława to trzyczłonowa rakieta na paliwo stałe, przystosowana do przenoszenia 10 głowic samonaprowadzających się na cel. Ma się znaleźć na uzbrojeniu najnowszych rosyjskich okrętów podwodnych klasy Boriej (Boreasz). Ich wprowadzenie do służby zaplanowano na 2006 rok.

Budowa pierwszego z nich, nazwanego "Jurij Dołgorukij", trwa od 1996 roku. Prowadzone są też prace nad drugim, o nazwie "Aleksandr Newski". Każdy będzie wyposażony w 12 takich pocisków.

Buława ma zasięg 8 tys. kilometrów. Jej konstrukcja oparta jest na zastosowanej w pocisku Topol-M. Rosyjscy wojskowi twierdzą, że Buława jest w stanie pokonać praktycznie każdy system obrony przeciwrakietowej na świecie.

Jerzy Malczyk

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj