Nietypowe powikłania po COVID-19. Występują u młodych ludzi
Badania naukowców z USA wykazały kolejne powikłania, które może nieść za sobą COVID-19. Tym razem chodzi o występujące u osób młodych zaburzenia układu współczulnego.
Badania nad powikłaniami po COVID-19 wśród osób młodych przez pół roku prowadzili naukowcy z Appalachian State University w Północnej Karolinie. W grupie ochotników sprawdzali reakcje układu nerwowego, krwionośnego i płuc na określone bodźce.
Nietypowe powikłania po COVID-19
Jak przebiegało samo badanie? W nerwach pod kolanami uczestników umieszczono igły, które przekazywały do detektora informacje o sile reakcji. To pozwoliło sprawdzić działanie układu współczulnego podczas serii testów.
Jeden z nich polegał na zanurzeniu dłoni w lodowatej wodzie. Okazało się, że układ nerwowy osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, działał w tym przypadku słabiej, oceniając ból jako mniej dotkliwy.
Zobacz także: Lekarz dementuje pogłoski dotyczące leku na koronawirusa
Z kolei test, który polegał na zmianie pozycji z leżącej na stojącą, wykazał zdecydowanie mocniejsze reakcje organizmów osób po chorobie. Oprócz silnej reakcji nerwów, pojawił się także wyraźny wzrost tętna.
COVID-19 może zaburzyć reakcję "walki lub ucieczki"
W ocenie badaczy z Appalachian State University świadczy to o zaburzeniach układu współczulnego, który odpowiada m.in. za tzw. reakcję "walki lub ucieczki" w sytuacjach stresowych.
- Dzięki naszemu, opartemu na współpracy różnych specjalistów projektowi obserwowaliśmy grupę ochotników przez sześć miesięcy od zdiagnozowania u nich COVID-19. Rezultaty dotyczą na razie efektów krótkoterminowych. Następnym krokiem będzie zebranie i analiza danych odnośnie zmian zachodzących w dłuższym czasie - zapowiada Abigail Stickford, autorka badania.
Wyniki zgadzają się przy tym z innymi pracami wskazującymi powikłania po COVID-19 w przypadku układu nerwowego.