Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy gruźlicy

W USA 42-letnia kobieta zgłosiła się do lekarza z bolącym i spuchniętym palcem. Okazało się, że to w tak nietypowy sposób może objawiać się gruźlica… Czy gruźlica rzeczywiście powraca?

Nietypowe objawy gruźlicyŹródło: Wikimedia Commons CC0
d1hmi32
d1hmi32

Nietypowe objawy gruźlicy

Do szpitala w San Francisco zgłosiła się 42-letnia kobieta uskarżając się na ból palca u dłoni. Po badaniu lekarze wykluczyli problemy z kośćmi i byli pewni, że problemy nie mają związku z urazem dłoni.* Dopiero biopsja palca ujawniła, że w tkankach znajdują się bakterie Mycobacterium tuberculosis, które wywołują gruźlicę.* Bakterie gruźlicy rozprzestrzeniają się w powietrzu i zwykle atakują płuca, ale mogą też zainfekować dowolną część ciała – w tym nerki, kręgosłup i mózg. Tak dzieje się najczęściej u osób z obniżoną odpornością.

Gruźlica – przyczyny

Gruźlica kiedyś nazywana była chorobą osób żyjących w ubóstwie. Teraz jednak powraca i liczba zachorowań na nią rośnie.

Gruźlica jest chorobą zakaźną, którą wywołują bakterie Mycobacterium tuberculosis zwane prątkami Kocha. Bakterie są bardzo odporne na działanie antybiotyków. Jednak zakażenie nimi nie jest równoznaczne z zachorowaniem. Choroba rozwija się u około 10% zakażonych. Jeśli jednak bakterie gruźlicy raz przedostaną się do organizmu – ryzyko zachorowania utrzymuje się przez całe życie.

Objawy gruźlicy

W 10% przypadków gruźlica rozwija się bezobjawowo i jest wykrywana przypadkowo. Najczęstszymi objawami choroby jest jednak ogólne osłabienie, ciągłe zmęczenie i senność. Najbardziej charakterystyczny jest również utrzymujący się kaszel – początkowo suchy. Chorzy na gruźlicę zauważają również nagły spadek wagi ciała i cierpią na bóle w klatce piersiowych.

d1hmi32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hmi32
Więcej tematów