Kryzys na granicy. Białoruś oskarża polskie władze [NA ŻYWO]
Trwa napięta sytuacja w pobliżu przejścia w Kuźnicy. Reżim w Mińsku oskarżył prezydenta Dudę i ministra Błaszczaka o "propagowanie wojny". Tymczasem MSWiA wzywa do ustabilizowania kryzysu i grozi zamknięciem przejścia kolejowego.
Wtorek na granicy. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.
Gorąco na polsko-białoruskiej granicy. W poniedziałek polskie służby ostrzegały, że może dojść do siłowych prób przekroczenia przejścia Bruzgi-Kuźnica.
Dziennikarze mają wrócić na granicę - to jedno z założeń ustawy o ochronie granicy. O szczegółach wypowiedział się wiceszef MSW Maciej Wąsik.
- Zdajemy sobie sprawę, że media muszą relacjonować, ale muszą to robić w sposób uporządkowany. Będą wjeżdżały media ogólnopolskie na granicę, ale tak, jak określi to Straż Graniczna, żeby nie robić nikomu krzywdy - wyjaśnił polityk.
Mocne słowa padły też z ust Anity Sowińskiej. - Jezus, gdyby urodził się dziś w Polsce, urodził by się w zimnym lesie i prawdopodobnie by umarł. Wstydźcie się - powiedziała polityk Lewicy w kierunku posłów Prawa i Sprawiedliwości.
- Wypychacie całe rodziny na bagna. To szczyt bezczelności. Stwórzmy korytarz humanitarny - powiedział Franciszek Sterczewski z Koalicji Obywatelskiej, komentując kryzys na granicy polsko-białoruskiej.
Jan Szopiński z Lewicy wykorzystał swoje 30 sekund na zadanie pytania, by spytać: Dlaczego żołnierze na polskiej granicy nie dojadają, o czym informowała dziś jedna ze stacji?
Głos zabrał też Marek Biernacki z klubu Koalicja Polska, który zwrócił uwagę, że jeszcze o godz. 22 na stronie rządowej nie było projektu o ochronie granicy, a nieco ponad godzinę później jest on już poddawany dyskusji w Sejmie.
- To ważna ustawa i pilna, ekstraordynaryjna. Niektórzy eksperci twierdzą, że jest niekonstytucyjna, ale my nie mamy możliwości tego sprawdzić - zaznaczył. - Nie śmiejcie się z Fronteksu, tylko korzystajcie z niego - dodał polityk.
Wiesław Szczepański z Lewicy swoje słowa skierował m.in. w kierunku Andrzeja Dudy. - Lewica apelowała do prezydenta o zwołanie RBN. Gdzie jest pan prezydent? Nie było go ani na pierwszym, ani na drugim czytaniu ustawy o stanie wyjątkowym. Prezydenta widziałem tylko na meczu - tłumaczył z mównicy poseł.
- Dzisiaj nie powinno być konfrontacji, jednak język pana Kalety jest jednoznaczny. (…) Nie zdaliście egzaminu: To przez was musimy debatować w nocy. Chwilę przed północą musimy debatować nad gniotem prawnym, który nie ma umocowania w konstytucji - stwierdził następnie Tomasz Szymański z Koalicji Obywatelskiej, odpowiadając Kalecie.
Trwa dwudniowe posiedzenie Sejmu. Omawiany jest projekt ustawy o ochronie granicy.
- Nie sposób nie przypomnieć tych haniebnych słów, które padły z ust Władysława Frasyniuka, czy tej aktoreczki, której nazwiska brzydzę się wymienić. To są rzeczy haniebne, ale czas na zmiany - powiedział poseł Piotr Kaleta z PiS, nawiązując w ten sposób najprawdopodobniej do wypowiedzi Barbary Kurdej-Szatan, która skrytykowała w mocnych słowach polską Straż Graniczną.
Trwa dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie pracują m.in. nad nowelizacją ustawy o ochronie granicy. Po godz. 23:30 rozpocznie się sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych na temat tego projektu.
Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych przekazał, że służby białoruskie mogą obecnie przygotowywać kolejną prowokację wymierzoną w Polskę.
"W godzinach wieczornych w miejscu, w którym atakowano granicę RP i skąd rzucano w Polaków m. in. kamieniami, pojawili się białoruscy funkcjonariusze, którzy zachowywali się jakby zabezpieczali dowody w śledztwie. Wygląda to jak przygotowanie do akcji propagandowej przeciwko Polsce. Bardzo prawdopodobne, że Białoruś zacznie oskarżać władze PL o rzekome zbrodnie, popełnione w dniu dzisiejszym. Kolejne prowokacje niemal pewne..." - stwierdził Stanisław Żaryn.
Rzecznik Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Lublinie Michał Deruś poinformował we wtorek w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) oczekuje 400 pojazdów.
Szacunkowy czas oczekiwania wynosi aż 10 godzin.
Podczas Debaty Wirtualnej Polski Patrycjusz Wyżga szukał odpowiedzi na pytanie o to, jak zakończyć pogłębiający się kryzys na granicy. Kierunki postępowania wskazali eksperci w dziedzinie obronności, dyplomacji i polityki wschodniej. Nie zabrakło również dramatycznego apelu o zażegnanie kryzysu humanitarnego.
Powiązane tematy:
"Wyrazy wdzięczności dla polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy z odwagą strzegą naszej granicy, narażani na coraz brutalniejsze ataki. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia poszkodowanym!" - napisał na Twitterze były szef MON Antoni Macierewicz.
Człowieku rozlicz sie z wlasnym sumieniem ! w ktorym bunkrze zyjesz ?
Tylko ołów powstrzyma tych egzotycznych agresorów.
No to teraz okaże się, że ta próba przekroczenia granicy to był zamach...
Policja opublikowała najnowszy bilans wtorkowych zajść na granicy polsko-białoruskiej.
"Na chwile obecną w sumie 9 policjantów rannych. Policjantki i Policjanci dopóki trzymała ich adrenalina nie czuli, że mogą być ranni i potrzebować specjalistycznej pomocy, ale jak zeszli z granicy odczuli skutki obrażeń" - przekazano na Twitterze.
Wcześniej informowano o 7 rannych funkcjonariuszach polskich służb.
- Bez wątpienia to był najtrudniejszy dzień. I pewne zaskoczenie, bo o ile wszelkie informacje powielane wśród migrantów wskazywały, że to dzień wczorajszy miał przynieść jakąś próbę przełamania naszej granicy, tak się nie stało. I dziś mieliśmy do czynienia z otwartym, już trzeba to jednoznacznie określić, szturmem na naszą granicę - mówił w TVP Info wiceszef MSWiA Błażej Poboży.
Wiceminister podkreślił ponadto, że główną ideą procedowanej właśie w Sejmie zmiany ustawy o ochronie granicy państwowej „"est wyposażenie straży granicznej w takie narzędzia, które w sytuacji przedłużającego się kryzysu migracyjnego pozwolą jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo Polski i jej obywateli”.
Od środy zaczyna działać infolinia wsparcia dla rodzin oraz żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej realizujących zadania na polsko-białoruskiej granicy. Będzie można uzyskać pomoc prawną, psychologiczną oraz duszpasterską.
Polska napadła na Białoruś ,czy i jak tu komentować sen wariata .Z Bialorusia i Rosją to jak ze złodziejem zlapanym za rękę mówì że to nie jego ręka.
O tak bo to tym dzielnym żołnierzą chowającymi się za policjantami, jest potrzebna pomoc.
Białoruś chce zbadać czy nie naruszyliśmy przepisów itd...owszem nasza woda nawodniła ich stronę. Rachunek Białorusi proszę wystawić.
"Białoruś i Rosja wywołują kryzys migracyjny, by uderzyć w UE, a USA muszą chronić Polskę i wykorzystywanych migrantów" - powiedziała we wtorek w Izbie Reprezentantów demokratyczna kongresmenka Marcy Kaptur.
"Mam głębokie obawy w związku z ekspansywną wojowniczością Rosji w Europie. Kraj ten koncentruje dziesiątki tysięcy dodatkowych żołnierzy i sprzętu w pobliżu granicy Ukrainy, którą już wcześniej napadła, zabijając ponad 13 tys. osób" - powiedziała Kaptur.
Kongresmenka przyniosła ze sobą tablicę z rysunkiem przedstawiającym rurociąg z napisem "Nord Stream 3", z którego wychodzi tłum ludzi.
Szef unijnej dyplomacji kolejny raz rozmawiał z szefem MSZ Białorusi.
"Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Makiejem (...) Wezwałem go do podjęcia pilnych działań mających na celu przywrócenie bezpieczeństwa na białoruskich obszarach graniczących z UE oraz zajęcie się sytuacją humanitarną osób, które tam utknęły" - napisał Borrell na Twitterze
W województwie lubelskim na granicy z Białorusią jest spokojnie. Nie widzimy żadnych grup w pobliżu granicy - przekazał we wtorek wieczorem rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki.
Unia Europejska proponuje utworzenie własnych sił zbrojnych do 2025 roku. Kontyngent ma się składać z 5 tys. żołnierzy i nie stanowić konkurencji dla sojuszu NATO. Tak wynika z dokumentu "Strategiczny Kompas", który przygotował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Siły mogłyby m.in. podejmować akcje podobne do niedawnej ewakuacji sojuszników z Afganistanu, którą kraje prowadziły na własną rękę lub interweniować przy przypadku akcji podobnych do obecnego kryzysu przy granicy z Białorusią. Josep Borrell ocenił, że Unia mogłaby wówczas udzielać wsparcia eksperckiego.
Powiązane tematy:
NWO, I CO TEORIA SPISKOWA NADAL??
Podziwiam naszych żołnierzy i wszystkich którzy broniąa granicy.Dziekujemy Wam i jesteśmy ,my prawdziwi Polacy z Was dumni.Trzymajcie się bądźcie silni i Wasz ból jest naszym bólem.Kochamy Was i...
a nie prościej byłoby wystawić na ring obu dyktatorów by zawalczyli o swe poglądy? Niech się kaczor sparuje z łukaszenką, płaszczak jako giermek z ich ministrem obrony i tyle. Może oba reżimy w ten...
- Prokuratura Rejonowa w Sokółce podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa ws. podejrzenia czynnej napaści na funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i żołnierzy - poinformował we wtorek Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk, odnosząc się do zajść, jakie miały miejsce we wtorek przy granicy z Białorusią. Jak dodał, "w tej chwili trwają na miejscu oględziny".
- Zabezpieczamy te wszystkie przedmioty, które przeleciały w kierunku tych, którzy dziś stali na straży polskiej granicy i ten brutalny atak odpierali. To też nam pokaże, z czym mieliśmy do czynienia" - mówił na antenie Polsat News.