Trwa ładowanie...
02-05-2015 13:36

Niepokojące sondaże. Polacy nie chcą wracać z emigracji, a coraz więcej chce wyjechać

Co piąty Polak rozważa emigrację zarobkową. Aż 75 proc. osób mających takie plany to osoby poniżej 35 roku życia. Ci, którzy już wyjechali, w większości nie zamierzają wrócić do Polski. To wyniki dwóch najnowszych raportów Work Service i Narodowego Banku Polskiego. W sobotę obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Niepokojące sondaże. Polacy nie chcą wracać z emigracji, a coraz więcej chce wyjechaćŹródło: WP, fot: Andrzej Hulimka
dg699gh
dg699gh

Andrzej Kubisiak z Work Service zwraca uwagę na niepokojący wniosek z badania "Migracje zarobkowe Polaków". Pomimo poprawy na rynku prac w Polsce, i tak sporo osób myśli o wyjeździe z kraju. - 20 procent Polaków dopuszcza wyjazd z Polski. Wzrosła grupa już zdecydowanych na emigrację z 5 procent do 6,4 procent. To jest więcej o 250 tysięcy osób - wylicza ekspert.

Wśród chętnych do wyjazdu są też częściej osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym. Andrzej Kubisiak dodaje, że przyczyną wyjazdów jest już nie tylko chęć uzyskiwania wyższych zarobków, ale też poszukiwania bardziej stabilnych warunków zatrudnienia.

Oglądaj też: Polska bardziej atrakcyjna dla imigrantów

Najliczniejszą grupą pod względem statusu deklarującą chęć wyjazdu są osoby uczące się. Stanowią oni aż 31 proc. rozważający wyjazd zarobkowy w ciągu najbliższego roku.

dg699gh

Z kolei ci Polacy, którzy już wyjechali, nie zamierzają wracać z zagranicy. Według badań Narodowego Banku Polskiego w Wielkiej Brytanii chce zostać 54 procent. Polaków, czyli o 10 procent więcej niż w 2012 roku. NBP o możliwość powrotu do Polski zapytał prawie 5 tysięcy emigrantów.

Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego tłumaczy, że chęć osiedlenia się na stałe zagranicą zależy bardzo od kraju, w którym Polacy przebywają. Z raportu NBP wynika, że w Niemczech zamierza zostać na stałe 40 procent pytanych, a w Holandii 34 procent. Przemysław Kuk dodaje, że emigranci wróciliby do Polski, gdyby zarobki nad Wisłą byłyby wyższe. Ich oczekiwania finansowe to średnie zarobki miesięczne w wysokości 5000 złotych netto - wylicza Przemysław Kuk.

Statystyczny polski emigrant w Wielkiej Brytanii przebywa już prawie dziewięć lat, w Irlandii nieco ponad siedem lat, a w Niemczech 11 lat. Obecnie poza granicami kraju mieszka i pracuje około dwóch milionów naszych rodaków.

dg699gh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg699gh
Więcej tematów