Trwa ładowanie...
di59ymf

Niepokojące doniesienia. Polska znów na celowniku

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że we wrześniu może się odbyć kolejne wysłuchanie Polski w ramach procedury z art. 7 unijnego traktatu. Decyzja w tej sprawie miała zostać podjęta na spotkaniu ambasadorów państw UE w Brukseli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najbliższa regularna Rada ds. Ogólnych zaplanowana jest na wrzesień
Najbliższa regularna Rada ds. Ogólnych zaplanowana jest na wrzesień (flickr.com)
di59ymf

Za kolejnym wysłuchaniem Polski opowiedziało się 15 państw - poinformowało PAP unijne źródło dyplomatyczne. Przeciw wysłuchaniu, poza Polską, wypowiedziały się: Węgry, Czechy i Słowacja. Przedstawiciele reszty stolic, pomijając tych, którzy wskazywali, że wysłuchanie ma się odbyć, nie zabierali głosu.

Polska argumentowała, że Rada UE powinna wstrzymać się z dalszymi ruchami ze względu na rozpoczęcie przez Komisję Europejską procedury o naruszenie prawa UE w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym i spodziewanym skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Unijni prawnicy odrzucili ten argument.

"Pilne działania" ws. Polski zapowiadał tydzień temu wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Argumentował, że w Polsce wciąż utrzymuje się "systemowe zagrożenie dla praworządności". Chodziło właśnie między innymi o sytuację wokół SN.

di59ymf

We wtorek zaczęły obowiązywać nowe przepisy o Sądzie Najwyższym. Zakładają, że sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Mogą dalej pełnić swoją funkcję, jeśli przedłożą zaświadczenia o stanie zdrowia i zwrócą się do prezydenta, a on wyrazi na to zgodę. W SN jest 73 sędziów. 65. rok życia ukończyło 27 z nich, w tym I prezes Małgorzata Gersdorf. KE sprzeciwia się tym zapisom, wskazując, że sędziowie są nieusuwalni.

Poprzednie wysłuchanie Polski odbyło się 26 czerwca na spotkaniu unijnych ministrów ds. europejskich w Strasburgu. Wiceszef MSZ Konrad Szymański mówił po nim, że ma nadzieję na polubowne zakończenie sporu w sprawie praworządności.

Najbliższa regularna Rada ds. Ogólnych zaplanowana jest na wrzesień.

di59ymf

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Joanna Scheuring-Wielgus: politycy PiS nienawidzą Unii, idą tam tylko po kasę

di59ymf

Podziel się opinią

Share

di59ymf

di59ymf
Więcej tematów