Trwa ładowanie...

Niepewność i napięcie w krajach Ameryki Środkowej po wyborze Donalda Trumpa

• Ponad 30 proc. z 8 milionów obywateli tych państw pracuje w USA bez dokumentów • Jeśli Trump zrealizuje antyimigrancką strategię, czeka je krach gospodarczy • Trump zapowiadał, że deportuje miliony nielegalnych imigrantów
Share
Donald Trump
Donald TrumpŹródło: Getty Images News, Fot: Joe Raedle
d31ew04

Małe państwa Ameryki Środkowej niemal z przerażeniem oczekują skutków wdrożenia strategii antyimigracyjnej zapowiedzianej przez Donalda Trumpa w toku jego kampanii wyborczej: ponad 30 procent z 8 milionów obywateli tych państw pracuje w USA bez dokumentów.

Na przykład dla liczącego nieco ponad 6 milionów mieszkańców Salwadoru, z którego do Stanów Zjednoczonych wyjechały za pracą - głównie w ucieczce przed wojną domową - 3 miliony ludzi, urzeczywistnienie antyimigracyjnych haseł wyborczych Trumpa oznaczałoby krach gospodarczy. Dwie trzecie spośród salwadorskich imigrantów przebywa tam nielegalnie, a 16,4 proc. salwadorskiego PKB pochodzi z transferu zarobków tych Salwadorczyków.

Z 8,3 miliona obywateli Hondurasu 1,2 miliona pracuje legalnie bądź nielegalnie w USA, po odliczeniu 20 000 osób, które deportowano ze Stanów Zjednoczony od początku tego roku.

d31ew04

Dla niewiele bogatszej od Hondurasu Gwatemali spełnienie zapowiedzianych przez Trumpa masowych deportacji nielegalnych imigrantów miałoby wymiar katastrofy. Według oficjalnych gwatemalskich statystyk 2 miliony obywateli tego kraju mają stałe bądź dorywcze zatrudnienie w USA, z czego 800 000 pracuje nielegalnie.

Transfery ich zarobków do ojczyzny, która nie radzi sobie z gangami słynnych zabójców "maras", handlem narkotykami i korupcją sięgającą najwyższych stanowisk w państwie, to 10 proc. gwatemalskiego PKB: ponad 5 miliardów dolarów rocznie.

Znaczna część tej nielegalnej emigracji ekonomicznej do Stanów Zjednoczonych to nieletni. Często są to głodne dzieci poniżej dziesiątego roku życia przekradające się nocami przez granice. W tym roku nie było tygodnia, by miejscowe media nie donosiły z Ameryki Środkowej o tej rozpaczliwej emigracji.

Trump obiecał w toku kampanii amerykańskim wyborcom, że deportuje ze Stanów Zjednoczonych miliony "nielegalnych" i zbuduje na koszt Meksyku mur wzdłuż wspólnej granicy liczącej 3 200 kilometrów.

d31ew04

W odpowiedzi rząd meksykański ostrzegł ustami szefowej swego MSZ Claudii Ruiz Massieu, że nie zamierza partycypować w kosztach ewentualnej budowy muru na granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

Korespondent hiszpańskiej agencji EFE w Meksyku zacytował wypowiedzi kierowników meksykańskich schronisk dla migrantów na granicy z USA - w Ciudad Juarez i w stanie Tamaulipas. Są oni głęboko zaniepokojeni zapowiedziami Donalda Trumpa, który sprawił wrażenie, że będzie bardziej radykalny od swego poprzednika.

Dziennikarz skomentował: "Nie należy jednak zapominać rezultatów osiągniętych przez administrację Baracka Obamy, która deportowała więcej nielegalnych imigrantów niż jakakolwiek poprzednia".

d31ew04

Podziel się opinią

Share
d31ew04
d31ew04
Więcej tematów