Niepewna przyszłość światowej gospodarki
Przyszłość światowej gospodarki jest wciąż niepewna pomimo niedawnego zakończenia wojny w Iraku. Powinno się mniej polegać na Stanach Zjednoczonych jako kraju nadającemu tempo globalnemu rozwojowi, powiedział dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
29.04.2003 | aktual.: 29.04.2003 18:53
"Światowa gospodarka wciąż stoi w obliczu niepewności. Koniec wojny w Iraku zmniejszył tę niepewność, a część ryzyka - chociażby związanego z ogromnym wzrostem cen ropy - najprawdopodobniej się nie zmaterializuje" - powiedział Horst Koehler.
MFW uważa, że tegoroczny światowy wzrost gospodarczy wyniesie 3,25%, nabierając tempa w drugiej połowie roku. Fundusz zwrócił jednak uwagę na zagrożenia obecne już przed wojną, którym trzeba sprostać, by nie zaniedbywać rozwoju.
Koehler wezwał kraje do zmniejszenia "nadmiernej zależności" od rozwoju gospodarczego w USA, zaznaczając, że i Japonia, i Europa muszą dołożyć swoje cegiełki do globalnego wzrostu gospodarczego.
Szef MFW skrytykował też Stany Zjednoczone za tamtejszą politykę fiskalną, twierdząc, że amerykański rząd musi stworzyć ramy fiskalne, "które umożliwiłyby ustabilizowanie budżetu w średnim okresie".
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy amerykańskiego roku budżetowego, USA wypracowały deficyt rzędu 252,65 miliarda dolarów. Analitycy spodziewają się, że w 2003 roku deficyt ten wyraźnie przekroczy poziom 300 miliardów dolarów, ustanawiając tym samym nowy rekord.
Po zeszłorocznym, największym w ciągu ostatnich 20 lat załamaniu gospodarczym, zdaniem MFW zaznacza się poprawa sytuacji w Ameryce Południowej. Koehler zwrócił uwagę na wzrost eksportu z tego regionu, za co po części odpowiedzialna jest deprecjacja kursów wymiany walutowej.
"Jestem nastawiony optymistycznie co do Ameryki Południowej. Istnieje tam ogromny potencjał wzrostowy i są tam przywódcy, którzy wiedzą którędy naprzód" - powiedział Koehler.
Zaznaczył jednak, że region ma jeszcze dużo do zrobienia.
"Głównym wyzwaniem dla Ameryki Południowej jest trzymanie się dobrej polityki" - dodał szef MFW, zaznaczając, że reformy w regionie były niekonsekwentne.