Trwa ładowanie...
d36hcy8
09-02-2011 14:45

Niepełnosprawni intelektualnie uczą się o seksualności

Osoba niepełnosprawna intelektualnie nie wie, jak wyrażać swoją seksualność, jak się uchronić przed ciążą, czy przed wykorzystaniem seksualnym. Stowarzyszenie "Bardziej kochani" wydało poradniki, jak przekazywać wiedzę na temat seksualności niepełnosprawnym.

d36hcy8
d36hcy8

- Wiele się robi, aby osoby niepełnosprawne intelektualnie były w jak największym stopniu samodzielne i niezależne, ale pomijając sferę seksualną, wobec której są one najbardziej bezradne - powiedziała prezes stowarzyszenia Ewa Suchcicka.

- Jeśli nie wyposażymy dzieci w wiedzę, one zdobędą je same - od rówieśników albo z internetu. Jednak osoba niepełnosprawna intelektualnie nie jest w stanie właściwie selekcjonować zdobytej wiedzy. A jeśli nie będzie miała wiedzy, nie zrozumie, co dzieje się z jej ciałem, emocjami, nie będzie potrafiła rozładować - w sposób akceptowany społecznie - napięcia seksualnego - mówiła dr Izabela Fornalik, autorka poradników dla rodziców i wychowawców, edukatorka seksualna.

Podkreśliła, że ochrona przed tą wiedzą - a taką postawę często przyjmują rodzice osób niepełnosprawnych intelektualnie, w obawie, by nie rozbudzić ich potrzeb - nie chroni ich w żaden sposób, przeciwnie: takie osoby są trzykrotnie częściej narażone na wykorzystywanie seksualne niż osoby zdrowe, a brak wiedzy sprawia, że mogą stać się łatwymi ofiarami, ponieważ nie wiedzą, co się z nimi dzieje, na co mogą pozwolić, jak się bronić przed tym, czego sobie nie życzą.

Przekonywała, że brak choćby podstawowych informacji sprawia, że osoby niepełnosprawne intelektualnie czują się zagubione, gdy zaczynają dojrzewać płciowo, gdy się zakochują, zdarza się, że używają wulgaryzmów, opisując czynności seksualne, nie znają bowiem innego nazewnictwa, masturbują się w miejscach publicznych, zdarza się także, że niespodziewanie zostają rodzicami i nie potrafią poradzić sobie z wychowaniem dziecka.

d36hcy8

Fornalik stara się m.in. pokazywać co w sprawach seksu jest dozwolone, a co narusza społeczne normy, czym jest małżeństwo i z czym wiąże się posiadanie dzieci, jak zabezpieczyć się przed ciążą, jak postąpić, gdy ktoś mnie molestuje. - Dzięki udziałowi w zajęciach sami mogą podjąć decyzje dotyczące dzieci i związków, znając konsekwencje. Będzie to jednak ich decyzja, nie zaś nauczycieli czy rodziców - mówiła Fornalik.

Dodała, że choć rozumie rodziców, którzy - podobnie jak rodzice osób pełnosprawnych - często wolą unikać takich tematów, zachęca, by nie bali się podejmowania ich, wskazuje też właściwe reakcje na przejawy seksualności oraz skuteczne metody na przygotowanie dzieci do okresu dojrzewania i związanej z nim problematyki.

Poradniki zostały wydane przez Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani".

Stowarzyszenie istnieje od 2001 r. Wydaje publikacje dla rodziców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, organizuje zajęcia rehabilitacyjne, prowadzi telefon zaufania. Więcej informacji na temat jego działalności można znaleźć na stronie www.bardziejkochani.pl.

d36hcy8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36hcy8
Więcej tematów