Niepełnosprawni: chcemy, by Sejm był dla nas dostępny
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zaprezentowało w Sejmie propozycje zmian w budynkach parlamentu, dzięki którym będą one bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Chodzi o to, by niepełnosprawni posłowie mogli zabierać głos z mównicy sejmowej, a inni niepełnosprawni Polacy mieli możliwość samodzielnego zwiedzania Sejmu.
Wśród propozycji znalazły się m.in.: przebudowa schodów i wymiana zbyt dużych poręczy, dostosowanie toalet do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymiana nierównych wykładzin, które utrudniają poruszanie się po Sejmie na wózku, zmiana sposobu umieszczania gaśnic i dozowników do wody. Wskazano także na złe oznaczenia komunikacyjne w Sejmie i niewystarczające oświetlenie.
Musimy zabrać się do pracy i przystąpić do poprawy tego co jest możliwe od razu - podkreśliła podczas konferencji szefowa Kancelarii Sejmu Wanda Fidelus-Ninkiewicz. Jeżeli posłowie nam pomogą, uchwalając właściwy budżet, będzie nam łatwiej i szybciej - dodała.
Oczekuję od kierownictwa Kancelarii Sejmu harmonogramu wdrażania tego przedsięwzięcia i wtedy myślę, że nie będzie wśród posłów różnic, żeby gromadzić środki na ten cel - powiedziała wiceszefowa sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Anna Bańkowska (Lewica).
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji to organizacja pozarządowa działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością, skoncentrowana na dostarczaniu informacji, wspieraniu aktywizacji zawodowej i edukacji. Jedną z kampanii Stowarzyszenia jest "Polska bez barier", która ma na celu poprawę dostępności architektonicznej polskich miast i obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnością.