Nieoczekiwana rezygnacja sędziego Dariusza Drajewicza
Sędzia Dariusz Drajewicz, wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie podał się do dymisji. Została ona przyjęta przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.
Informację o rezygnacji z funkcji sędziego Drajewicza jako pierwszy podał serwis rmf24.pl. Nie wiadomo, jaki był powód decyzji o dymisji.
Przypomnijmy, że Drajewicz został wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie we wrześniu 2017 roku. Stało się to tuż po wejściu w życie nowelizacji ustawy Prawo o sądach powszechnych, dającej ministrowi sprawiedliwości swobodę w powoływaniu i odwoływaniu prezesów i wiceprezesów sądów. Miesiąc później Ministerstwo Sprawiedliwości delegowało Drajewicza do orzekania w tym sądzie.
Jego wiceprezesura budziła wiele kontrowersji. W ostatnim czasie nie miał nawet przydzielonej specjalności, miał zajmować się ławnikami.
Drajewicz jest sędzią Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa. W maju 2018 roku został oddelegowany do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.
Dariusz Drajewicz. Sędzia, wiceprzewodniczący KRS, kandydat do Izby Dyscyplinarnej SN
Wcześniej, w marcu 2018 roku, został wybrany do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Pod koniec kwietnia wybrano go wiceprzewodniczącym KRS.
Był jednym z sędziów, którzy - jak przypomina serwis rmf24.pl - brali udział w zwoływanych zdalnych posiedzeniach KRS. Członkowie Rady pobierali za to dodatkowe pieniądze. Proceder ten poprzez zmiany w regulaminie zablokował były już szef Krajowej Rady Sądownictwa, Leszek Mazur. Przewodniczący pozwolił także na udostępnienie mediom - w trybie dostępu do informacji publicznej - protokołów posiedzeń tych komisji.
W styczniu 2020 roku KRS wskazała prezydentowi Drajewicza jako jednego z kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ostatecznie jednak uchwała o jego wyborze została zaskarżona, więc sędzia nie objął tego stanowiska.