Niemiecko-polskie porozumienie ws. ZUS
Polska i Niemcy doszły do porozumienia w sprawie składek ubezpieczenia emerytalnego od polskich robotników sezonowych zatrudnianych w okresie żniw w Niemczech - powiedział w Berlinie rzecznik niemieckiego ministerstwa zdrowia i spraw socjalnych Klaus Vater.
Od 1 lipca wprowadzony zostanie obowiązek odprowadzania składek. Wynosi ona 47,85% płacy brutto, z tego 27,2% potrąca się pracownikowi z jego pensji, a resztę opłaca pracodawca. Natomiast zaległe składki ubiegłoroczne ulegną anulowaniu - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że w czwartek opublikowane zostanie oświadczenie zawierające szczegóły porozumienia.
Do chwili wstąpienia Polski do Unii Europejskiej robotnicy sezonowi zwolnieni byli z obowiązku odprowadzania składek na ZUS. Od 1 maja 2004 r. sytuacja prawna uległa jednak zmianie. Większość niemieckich farmerów nie dopełniła jednak w ubiegłym roku tego obowiązku, tłumacząc się nieznajomością przepisów. W 2004 roku przy żniwach pracowało w Niemczech ok. 280 tysięcy Polaków.
Zdaniem Niemieckiego Związku Rolników, konieczność opłaty składek spowoduje "eksplozję kosztów" dla pracodawców i sprawi, że zatrudnianie robotników sezonowych przestanie być atrakcyjne.
Jacek Lepiarz