Trwa ładowanie...
reparacje wojenne

Niemieckie media o reparacjach. "Retoryka polskiego rządu ze szkodą dla wszystkich"

- Obecny polski rząd osiągnie swoją retoryką przeciwny skutek - podkreśla Reinhard Veser w dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Tymi słowami odnosi się do roszczeń reparacyjnych Polski wobec Niemiec.

Share
Niemieckie media o reparacjach. "Retoryka polskiego rządu ze szkodą dla wszystkich"
Źródło: PAP/EPA
d1osiog

- W obliczu straszliwych zbrodni, jakich Niemcy dokonali w czasie II wojnie światowej w Polsce, trudno jest prowadzić rzeczową debatę o polskich roszczeniach reparacyjnych - pisze Reinhard Veser w dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Dziennikarz przypomina, że Niemcy uczyniły z Polski „najstraszliwsze miejsce zagłady europejskich Żydów, prowadziły tam okrutną wojnę, także przeciwko polskiej ludności cywilnej, która pod wieloma względami odpowiada definicji ludobójstwa”.

d1osiog

Veser zaznacza, że to, co zdarzyło się w latach 1939-1945, zostało szczegółowo opisane przez historyków, ale „przerasta to naszą wyobraźnię”. Dlatego „chłodna i wyłącznie prawnicza argumentacja” przeciwko reparacjom, albo relatywizacja roszczeń reparacyjnych odbierane są jako „co najmniej niewłaściwe“.

Zobacz też: Niemcy zniszczyli stolicę podczas wojny. Oto co warszawiacy sądzą o odszkodowaniu

Dziennikarz podkreśla jednocześnie, że niemiecki rząd musi odeprzeć roszczenia Warszawy, odwołując się też do prawa, aby wykluczyć roszczenia innych krajów, które padły ofiarą hitlerowskiej agresji. - Mając na względzie to, co III Rzesza wyrządziła podczas II wojny światowej prawie wszędzie w Europie, kompensacja cierpienia zadanego w przeszłości mogłaby przytłoczyć nawet tak silny gospodarczo kraj jak Republika Federalna - tłumaczy.

Polski rząd kroczy złą ścieżką?

Do tego dziedzictwa przeszłości dochodzi wypracowanie wspólnej odpowiedzi na politykę europejską i na wyzwania obecne i przyszłe - zauważa autor komentarza. W jego opinii, przeszkodzi temu pojawienie się na porządku dziennym kwestii historycznych.

d1osiog

- To dla nikogo nie jest dobre, także dla Polski, która w ostatnim ćwierćwieczu wielce skorzystała na integracji europejskiej. A integracja europejska jest odpowiedzią na historię II wojny światowej. I bezsprzecznie Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność historyczną. Ale chodzi o to, aby wyzbyć się obciążeń z przeszłości, aby zabezpieczyć pokój w Europie - czytamy w FAZ.

- Retoryką obecnego polskiego rządu osiągnie się przeciwny skutek – ze szkodą dla wszystkich – konkluduje Veser.

opr. Barbara Cöllen

d1osiog

Podziel się opinią

Share
d1osiog
d1osiog
Więcej tematów