Trwa ładowanie...
d1158dl

Niemieckie media o Małgorzacie Gersdorf. "Awansowała do roli, jakiej nigdy nie zamierzała pełnić"

"Konstytucyjna patriotka" - taki portret Małgorzaty Gersdorf przedstawia niemiecki miesięcznik "Cicero". "Mimowolnie stała się ona symbolem oporu przeciwko podważaniu państwa prawa” - ocenia. W Polsce rządzący nie uznają jej jako I prezes SN.
Share
Według magazynu "Cicero" Małgorzata Gersdorf jest konstytucyjną patriotką
Według magazynu "Cicero" Małgorzata Gersdorf jest konstytucyjną patriotkąŹródło: East News, Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER
d1158dl

"Jako prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf sprzeciwia się kontrowersyjnej reformie wymiaru sprawiedliwości, stając się ucieleśnieniem krytyki pod adresem polskiego rządu" - czytamy w najnowszym wydaniu niemieckiego magazynu politycznego "Cicero".

Autor tekstu Thomas Dudek opisuje kontrowersje dotyczące przeniesienia Gersdorf w stan spoczynku. "Jarosław Kaczyński i jego partia nie zgadzają się na nazywanie Gersdorf prezesem Sądu Najwyższego. (…) Zdaniem narodowych konserwatystów jest ona w stanie spoczynku od 4 lipca" - czytamy.

Symbol oporu

Autor przypomina, że zgodnie z polską konstytucją, kadencja Gersdorf powinna trwać do 2020 roku, na co sama zainteresowana nie raz zwracała uwagę, tłumacząc swoją dezaprobatę wobec decyzji o przeniesieniu jej w stan spoczynku. "Gersdorf awansowała w ten sposób, także przez słabość opozycji, do roli symbolu oporu przeciwko podważaniu państwa prawa przez PiS. Roli, jakiej nigdy nie zamierzała pełnić" – pisze niemiecki magazyn.

d1158dl

Thomas Dudek zaznacza, że Małgorzata Gersdorf jest od miesięcy "celem kampanii obrzucania błotem prowadzonej przez bliską rządowi prasę oraz polityków PiS". "Zarzuca się jej, tak jak całemu sądownictwu nazywanemu obraźliwie kastą, uprawianie polityki i ochronę własnych interesów. Mówi się nawet o puczu" – czytamy.

Dudek przypomina też o obelgach, jakie popłynęły w kierunku Gersdorf po jej wystąpieniu w Karlsruhe na zaproszenie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego.

Piotrowicz i podwójna moralność

Jak czytamy w "Cicero", jednym z czołowych krytyków Gersdorf jest Stanisław Piotrowicz - "jeden z głównych autorów reformy sądownictwa i figura symbolizująca podwójną moralność narodowo-konserwatywnej polityki". Autor przypomina, że Piotrowicz i jego partyjni koledzy zarzucają opozycji w Polsce, że nigdy nie rozliczyła się z nomenklaturą PRL i tym też uzasadniali reformę sądownictwa.

d1158dl

"Jednym z najgłośniej krzyczących ‘precz z komuną' był Piotrowicz – były prokurator, który w latach 80. tropił opozycjonistów z ‘Solidarności' – tego legendarnego ruchu związkowego, w który angażowała się także Gersdorf” – kończy "Cicero".

*Zobacz też: *

Małgorzata Gersdorf: Sędziowie nie mają wojska. Sędzia zawsze przegra z władzą

Niemiecka prasa o rządowym porozumieniu ws. emerytur

Wojciech Szymański

d1158dl

Podziel się opinią

Share
d1158dl
d1158dl
Więcej tematów