Niemiecki sąd zezwolił na wycinkę starożytnego lasu. Zamiast niego kopalnia węgla!
Unia Europejska straszy Polaków, że wycinka w Puszczy Białowieskiej jest nielegalna. Urzędnicy w Brukseli stają na głowie, by ukarać nas milionowymi karami. W tym samym czasie niemiecki sąd odrzucił wniosek ekologów, chcących zakazania wycinki części lasu Hambach. Kolejne tysiące drzew mogą być więc usuwane, a w to miejsce swoją ekspansję może rozszerzyć gigantyczna kopalnia węgla brunatnego.
27.11.2017 | aktual.: 27.11.2017 12:58
Jak informuje agencja AP, "las Hambach stał się przedmiotem środowiskowych protestów przeciwko ekspansji potężnej kopalni, która dostarcza ogromne ilości węgla używanego w pobliskich elektrowniach". Proceder wyniszczania lasu chciała zatrzymać grupa ekologów BUND, ale wyrokiem administracyjnego sądu w Kolonii, ich wniosek został odrzucony.
Zwolennicy ochrony środowiska obawiają się teraz, że decyzja zostanie wykorzystana przez firmę energetyczną RWE (niemieckiego potentata branży energetycznej). Wydobywany przez nich surowiec lignit, to jak podkreśla AP "składnik węgla brunatnego uważany za jedną z najbardziej zanieczyszczających form paliw kopalnych".
ZOBACZ TAKŻE: Jest decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE. Polska ma wstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej
90 proc. lasu już poszło pod topór
Las Hambach położony w Nadrenii Północnej-Westfalii ma prawie 12 tys. lat i jest domem dla 142 gatunków, w tym uznanych za zagrożone. W wyniku destrukcyjnej działalności człowieka, już dziś pozostało tylko dziesięć procent pierwotnej powierzchni lasu.
Od 2012 roku las jest punktem politycznego sporu ekologów i firmy RWE. 600 demonstrantów wdarło się wtedy na teren kopalni i próbowało zakłócić jej funkcjonowanie. Policja usunęła demonstrantów siłą, m.in. używając gazu pieprzowego. "Zarówno wśród protestujących, jak i wśród policjantów byli poszkodowani" - informowało radio Deutschlandfunk. Wcześniej w pobliżu kopalni odbył się wiec z udziałem 2,5 tys. przeciwników wydobywania węgla brunatnego. Kopalnia w Hambach należy do jednej z największych na świecie i zajmuje ponad 35 kilometrów kwadratowych.
UE bezwzględna w sprawie Puszczy Białowieskiej
Przypomnijmy, że w tym samym czasie, Polska krytykowana jest w Unii Europejskiej za wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł nawet w zeszłym tygodniu, że jeśli Polska będzie kontynuować wycinkę, zapłaci za to 100 tys. euro kary dziennie. Trybunał nakazał też Polsce, aby najpóźniej w ciągu 15 dni powiadomiła Komisję Europejską, o wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu uszanowania tego postanowienia.
- To, co się w tej chwili pojawia w środkach społecznego przekazu jest chyba troszeczkę nieadekwatne do tego, co jest napisane w postanowieniu - skomentował minister środowiska Jan Szyszko (PiS). Ocenił, że po pierwsze o żadnych karach nie ma jeszcze mowy, a po drugie podtrzymał swoje stanowisko, że w puszczy prowadzone są działania mające zapobiec jej gradacji, w tym szkodliwej działalności kornika.
Źródło: Associated Press, abcnews.go.com, wikipedia.org, dw.com