Niemiecki rząd krytycznie o wypowiedzi rosyjskiego generała ws. tarczy
Niemiecki rząd uznał wypowiedź rosyjskiego
generała Nikołaja Sołowcowa na temat zdolności rażenia przez
strategiczne wojska rakietowe Rosji obiektów amerykańskiego
systemu obrony przeciwrakietowej za "bardzo mało pomocną" w
prowadzeniu otwartego i partnerskiego dialogu między Zachodem a
Rosją.
Myślę, że przydałoby się werbalne rozbrojenie - powiedział rzecznik niemieckiego MSZ Jens Ploetner, którego wypowiedź opublikowano na stronie internetowej biura prasowego niemieckiego rządu.
Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, żeby w wyniku tej dyskusji nie powstały nowe linie podziałów - podkreślił rzecznik. Chcemy, by tam, gdzie istnieją różnice, dyskutowano o nich przy stole, w spokoju i w duchu partnerstwa, które łączy nas od wielu lat - dodał.
Nikołaj Sołowcow oświadczył w poniedziałek w Moskwie, że strategiczne wojska rakietowe Rosji będą w stanie razić obiekty amerykańskiej tarczy antyrakietowej, jeśli takowe zostaną rozmieszczone w Polsce i Czechach._ Środki te mieliśmy i mamy_ - odparł, pytany, czy Rosja dysponuje już środkami do odparcia zagrożenia z Europy Środkowowschodniej.
Ploetner uznał za niesłuszny zarzut, że szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier krytykował w udzielonym niedawno wywiadzie jednostronnie Amerykę, oszczędzając równocześnie Rosję. Rzecznik podkreślił, że celem ministra było zwrócenie uwagi, iż system obrony antyrakietowej jest "niezwykle wrażliwą strategiczną kwestią" i że związane z tym problemy powinny być wcześniej omówione "otwarcie i w duchu partnerstwa" ze wszystkimi partnerami._ W Niemczech wszyscy są zgodni co do tego, że istnieje potrzeba dyskusji_ - wskazał rzecznik.
Ploetner zaznaczył, że w dyskusji o tarczy antyrakietowej nie powinno pomijać się obowiązujących umów rozbrojeniowych. Minister opowiada się za gruntowną dyskusją - powtórzył rzecznik.
Szef sztabu generalnego Rosji generał Jurij Bałujewski ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że Rosja - w odpowiedzi na zainstalowanie elementów tarczy - może wycofać się z amerykańsko-rosyjskiego układu o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu (INF) z 1987 roku.
W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Handelsblatt" Steinmeier powiedział, że Stany Zjednoczone powinny były wcześniej omówić z Rosją kwestie rozmieszczenia elementów swej tarczy w krajach Europy Środkowej. (js)
Jacek Lepiarz