Trwa ładowanie...

Niepokojące słowa z Niemiec. "Nie mamy alternatywy"

Generalny inspektor Bundeswehry generał Carsten Breuer wyraził zaniepokojenie rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji i podkreślił konieczność podjęcia konkretnych działań. - Powinno to niepokoić nas wszystkich - podkreślił.

Władimir PutinWładimir PutinŹródło: EPA, PAP, fot: VALERY SHARIFULIN / KREMLIN / POOL
dfcolfj
dfcolfj

Generał Carsten Breuer, pełniący funkcję Generalnego Inspektora Bundeswehry, udzielił wywiadu dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". W rozmowie z dziennikarzami wyraził swoje zaniepokojenie rosnącą potęgą militarną Rosji, co jego zdaniem powinno budzić niepokój nie tylko wśród wojskowych, ale także w całym społeczeństwie.

- Martwi mnie fakt, że Rosja obecnie się zbroi i to, jak (Władimir) Putin się pozycjonuje. Powinno to niepokoić nas wszystkich, ale przede wszystkim musimy teraz przekuć te obawy w działania - oświadczył niemiecki wojskowy.

Wyraził tym samym swoje zaniepokojenie rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji i podkreślił konieczność podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie temu zagrożeniu.

dfcolfj

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto następcą Dudy? Pytamy o nowego prezydenta. Padły mocne nazwiska

Napięta sytuacja

Generał Breuer wyraził swoje przekonanie, że w najbliższych latach nie będzie możliwe powrócenie do stanu sprzed 2022 roku, kiedy to Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. - Najpierw musimy przyzwyczaić się do myśli, że pewnego dnia być może będziemy musieli stoczyć wojnę obronną (...) - powiedział Breuer. Jego słowa sugerują, że sytuacja międzynarodowa jest na tyle napięta, że konieczność podjęcia działań obronnych może stać się rzeczywistością.

Generalny Inspektor Bundeswehry podkreślił również konieczność przygotowania na nowe wyzwania technologiczne i coraz bardziej intensywną wojnę hybrydową. - Musimy teraz przygotować się na skoki technologiczne i jeszcze bardziej intensywną wojnę hybrydową. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie zagrożenia. Nie tylko my, żołnierze, ale całe społeczeństwo musi uznać potrzebę jeszcze bardziej konsekwentnego odstraszania - oświadczył Breuer.

dfcolfj

Jego zdaniem, społeczeństwo musi być świadome rosnącego zagrożenia i konieczności podjęcia działań mających na celu jego odparcie.

Generał Breuer zwrócił również uwagę na braki w przygotowaniu niemieckich sił zbrojnych do obrony narodowej i sojuszniczej. - Teraz widzimy Bundeswehrę, która nie jest jeszcze do tego odpowiednio przygotowana - powiedział generał. Wskazał na "struktury, które sprawiają, że szybkie i ukierunkowane decyzje są prawie niemożliwe". Wyjaśnił, że Bundeswehra była przez lata nastawiona na międzynarodowe zarządzanie kryzysowe i to mści się teraz, gdy w centrum uwagi ponownie znalazły się sojusz i obrona narodowa.

dfcolfj

Na pytanie, czy Bundeswehra będzie w stanie poradzić sobie z ewentualnym atakiem Rosji na NATO po ewentualnym zakończeniu wojny przeciwko Ukrainie, Breuer odpowiedział zdecydowanie: "Tak, kropka. Nie mamy alternatywy. Potrafimy się bronić i będziemy się bronić". Jego słowa dają do zrozumienia, że niemieckie siły zbrojne są zdeterminowane do obrony swojego kraju i sojuszników, niezależnie od wyzwań, jakie mogą napotkać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfcolfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dfcolfj
Więcej tematów