Trwa ładowanie...
10-03-2015 01:42

Niemiecki burmistrz podał się do dymisji pod presją skrajnej prawicy

Władze Saksonii-Anhalt na wschodzie Niemiec ogłosiły, że rozważają możliwość zakazywania demonstracji pod domami polityków sprawujących honorowe urzędy publiczne. W Troeglitz honorowy burmistrz podał się do dymisji pod presją skrajnej prawicy.

Niemiecki burmistrz podał się do dymisji pod presją skrajnej prawicyŹródło: PAP/DPA, fot: Arno Burgi
d1cls3d
d1cls3d

W zeszłym tygodniu Markus Nierth, bezpartyjny polityk sprawujący honorowy urząd burmistrza Troeglitz, podał się do dymisji, ponieważ lokalne władze mimo jego próśb nie zakazały skrajnie prawicowego marszu, który miał przejść pod jego dom.

Organizator marszu, skrajnie prawicowa Narodowo-Demokratyczna Partia Niemiec (NPD), sprzeciwia się przyjęciu ok. 40 uchodźców w liczącym 2700 mieszkańców Troeglitz. Po dymisji Niertha marsz został odwołany.

Na Facebooku Nierth tłumaczył, że sam miał wątpliwości w sprawie przyjazdu uchodźców, ale chciał znaleźć sposób na pokojową koegzystencję wszystkich zainteresowanych. Powiedział jednak, że on i jego żona "stali się celem" wrogich działań oraz że nie zamierza narażać swoich dzieci na "rasistowskie, nienawistne zaśpiewki" towarzyszące takim marszom oraz na widok uzbrojonej policji pod domem.

W poniedziałek wieczorem władze powiatowe opowiedziały się za przyjęciem uchodźców w Troeglitz. Ich przedstawiciel Goetz Ulrich powiedział agencji dpa, że chodziło o sygnał pokazujący, iż władza nie ugnie się przed marszami NPD. Zaznaczył też, że gdy Nierth podawał się do dymisji, nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie zakazania marszu.

d1cls3d

Ministerstwo spraw wewnętrznych kraju związkowego Saksonii-Anhalt, na terenie którego znajduje się Troeglitz, zapowiedziało, że najpóźniej do przyszłego tygodnia chce zarządzić, by władze powiatów i miast wydzielonych zakazywały podobnych demonstracji pod domami polityków sprawujących honorowe urzędy publiczne. Jednocześnie przypomniał, że taki zakaz nie obejmuje domów pełnoetatowych, opłacanych oficjeli.

W Niemczech w ubiegłym roku narastały protesty przeciw tworzeniu w kraju ośrodków dla uchodźców. NPD i ruchy takie jakie Pegida (Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu) twierdzą, że Niemcy nie poradzą sobie z napływem przybyszów.

W 2014 r. ok. 173 tys. osób - w tym wiele z ogarniętej wojną domową Syrii - po raz pierwszy ubiegało się o prawo azylu w Niemczech. Rok wcześniej było to 110 tys. osób. Niemcy liczą ok. 80 mln mieszkańców.

Zobacz także: Skandaliczne, rasistowskie zachowanie francuskiej policji

d1cls3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cls3d
Więcej tematów