Trwa ładowanie...
difebmw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Niemiecki burmistrz podał się do dymisji pod presją skrajnej prawicy

Władze Saksonii-Anhalt na wschodzie Niemiec ogłosiły, że rozważają możliwość zakazywania demonstracji pod domami polityków sprawujących honorowe urzędy publiczne. W Troeglitz honorowy burmistrz podał się do dymisji pod presją skrajnej prawicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecki burmistrz podał się do dymisji pod presją skrajnej prawicy
(PAP/DPA, Fot: Arno Burgi)
difebmw

W zeszłym tygodniu Markus Nierth, bezpartyjny polityk sprawujący honorowy urząd burmistrza Troeglitz, podał się do dymisji, ponieważ lokalne władze mimo jego próśb nie zakazały skrajnie prawicowego marszu, który miał przejść pod jego dom.

Organizator marszu, skrajnie prawicowa Narodowo-Demokratyczna Partia Niemiec (NPD), sprzeciwia się przyjęciu ok. 40 uchodźców w liczącym 2700 mieszkańców Troeglitz. Po dymisji Niertha marsz został odwołany.

Na Facebooku Nierth tłumaczył, że sam miał wątpliwości w sprawie przyjazdu uchodźców, ale chciał znaleźć sposób na pokojową koegzystencję wszystkich zainteresowanych. Powiedział jednak, że on i jego żona "stali się celem" wrogich działań oraz że nie zamierza narażać swoich dzieci na "rasistowskie, nienawistne zaśpiewki" towarzyszące takim marszom oraz na widok uzbrojonej policji pod domem.

difebmw

W poniedziałek wieczorem władze powiatowe opowiedziały się za przyjęciem uchodźców w Troeglitz. Ich przedstawiciel Goetz Ulrich powiedział agencji dpa, że chodziło o sygnał pokazujący, iż władza nie ugnie się przed marszami NPD. Zaznaczył też, że gdy Nierth podawał się do dymisji, nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie zakazania marszu.

Ministerstwo spraw wewnętrznych kraju związkowego Saksonii-Anhalt, na terenie którego znajduje się Troeglitz, zapowiedziało, że najpóźniej do przyszłego tygodnia chce zarządzić, by władze powiatów i miast wydzielonych zakazywały podobnych demonstracji pod domami polityków sprawujących honorowe urzędy publiczne. Jednocześnie przypomniał, że taki zakaz nie obejmuje domów pełnoetatowych, opłacanych oficjeli.

W Niemczech w ubiegłym roku narastały protesty przeciw tworzeniu w kraju ośrodków dla uchodźców. NPD i ruchy takie jakie Pegida (Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu) twierdzą, że Niemcy nie poradzą sobie z napływem przybyszów.

W 2014 r. ok. 173 tys. osób - w tym wiele z ogarniętej wojną domową Syrii - po raz pierwszy ubiegało się o prawo azylu w Niemczech. Rok wcześniej było to 110 tys. osób. Niemcy liczą ok. 80 mln mieszkańców.

difebmw

Zobacz także: Skandaliczne, rasistowskie zachowanie francuskiej policji

difebmw

Podziel się opinią

Share

difebmw

difebmw
Więcej tematów