Trwa ładowanie...
d1ftozm
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Niemiecki biskup budował rezydencję ze środków dla biednych dzieci

Okazało się, że biskup Limburga Franz-Peter Tebartz-van Elst wykorzystał do budowy luksusowej rezydencji środki z funduszu, przeznaczonego na pomoc dla będących w potrzebie wielodzietnych rodzin - podał niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecki biskup budował rezydencję ze środków dla biednych dzieci
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d1ftozm

Redakcja powołuje się na nieopublikowany jeszcze raport komisji kościelnej, która badała okoliczności budowy nowej siedziby oskarżanego o rozrzutność biskupa Limburga, a przede wszystkim sposoby finansowania tej inwestycji. Raport ma zostać przekazany w środę papieżowi Franciszkowi oraz przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Niemiec, arcybiskupowi Robertowi Zollitschowi.

Z ustaleń wynika, że biskup i jego wikariusz generalny Franz Kaspar pokrywali rachunki za prace budowlane ze środków fundacji św. Jerzego, przeznaczonej na pomoc dla potrzebujących wielodzietnych rodzin. Wykorzystanie pieniędzy z fundacji podyktowane było chęcią ukrycia faktu, że inwestycja kosztuje znacznie więcej niż początkowo zakładano - czytamy w "SZ".

Według gazety kierownictwo diecezji stworzyło system "tuszowania i maskowania", pozwalający na unikanie kontroli kosztów budowy. Dokumenty, dotyczące finansowania, przechowywane były w tajnym archiwum.

d1ftozm

Nowa rezydencja biskupa Limburga miała początkowo kosztować 5,5 mln euro. Koszt jej budowy wzrósł już do 31 mln euro. Według aktualnych szacunków cała inwestycja będzie kosztować 40 mln euro.

Papież Franciszek na jesieni zeszłego roku nakazał biskupowi Limburga, krytykowanemu przez wiernych i media za życie ponad stan, pozostanie poza diecezją do czasu wyjaśnienia zarzutów. Od października Tebartz-van Elst przebywa w jednym z bawarskich klasztorów, czekając na dalsze decyzje. Jak podaje tygodnik "Der Spiegel", papież nie zamierza zwlekać z podjęciem decyzji co do przyszłości kontrowersyjnego biskupa.

Tebartz-van Elst twierdzi, że jest niewinny. Zapowiada, że chciałby powrócić na stanowisko w Limburgu. Podczas jego nieobecności diecezją administruje wikariusz generalny Wolfgang Roesch.

d1ftozm

Podziel się opinią

Share

d1ftozm

d1ftozm
Więcej tematów