Trwa ładowanie...
d1s3t5h
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Niemiecka Rada Prasy: unikać podawania narodowości sprawców przestępstw

• Rada Prasy nie chce zmienić praktyki ws. podawania narodowości
• Część mediów domagała się zmiany
• Rada odrzuca zarzut o cenzurę
• "Nie ma zakazu podawania pochodzenia przestępców"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja przed Dworcem Głównym w Kolonii
Policja przed Dworcem Głównym w Kolonii (AFP, Fot: Patrick Stollarz)
d1s3t5h

Niemiecka Rada Prasy zaleciła dziennikarzom, by w swoich relacjach nadal unikali - z wyjątkiem uzasadnionych przypadków - podawania narodowości lub wyznania sprawców przestępstw. Po sylwestrowych incydentach w Kolonii część mediów domagała się zmiany.

Rada Prasy odmówiła zmiany dotychczasowej praktyki, której celem jest ochrona mniejszości, opierającej się na kodeksie dziennikarzy prasowych.

- Zalecenie nie zostanie zmienione - oświadczyła rzeczniczka Rady Prasy Edda Eick po posiedzeniu, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Jak dodała, członkowie gremium są świadomi tego, że praktyczne stosowanie zasad kodeksu wywołuje w redakcjach kontrowersje, dlatego planowane jest wydanie przewodnika zawierającego konkretne przykłady.

d1s3t5h

Rada Prasy ogłosiła, że dziennikarze muszą w konkretnych przypadkach sami decydować, czy informacja o pochodzeniu sprawcy ma znaczenie dla zrozumienia sprawy i czy powinna zostać podana, czy też nie. Rada odrzuciła zarzut o przemilczanie (pochodzenia sprawców) czy wręcz cenzurę. Rada Prasy "nie jest plenipotentem dziennikarzy i mediów, lecz daje im jedynie orientację". - Nie ma zakazu podawania pochodzenia przestępców i podejrzanych o przestępstwo - podkreśliła Rada Prasy.

Będąca przedmiotem sporu dyrektywa 12.1 w kodeksie prasowym brzmi: "W relacjach o przestępstwach przynależność podejrzanego lub przestępcy do mniejszości religijnej, etnicznej lub innej wymienia się tylko wtedy, gdy służy to w uzasadniony sposób zrozumieniu opisywanego wydarzenia. Należy szczególnie wziąć pod uwagę, że podanie tej informacji może wywoływać uprzedzenia wobec mniejszości".

Redakcja wydawanej w Dreźnie "Saechsische Zeitung" zamierza informować w przyszłości o pochodzeniu przestępców niezależnie od tego, czy chodzi o Niemców, czy o obcokrajowców. Zapowiedział to redaktor naczelny gazety Uwe Vetterick. Jego zdaniem czytelnicy niesłusznie uważają, że zawsze gdy w relacji narodowość sprawcy została pominięta, chodzi o azylanta. Podawanie w każdym przypadku narodowości sprawcy wykluczyłoby takie pomyłki.

Rada Prasy (Presserat) jest organem zajmującym się kwestiami etycznymi mediów drukowanych. Składa się z pracujących społecznie przedstawicieli stowarzyszeń wydawców prasy oraz organizacji dziennikarskich.

d1s3t5h

W posiedzeniu uczestniczyli też jako goście przedstawiciele Niemieckiej Agencji Prasowej (dpa) i "Koelner Stadt-Anzeiger" oraz medioznawcy.

Zasada unikania podawania informacji o pochodzeniu sprawców stosowana jest konsekwentnie przez niemieckie media także w regionach graniczących z Polską i Czechami.

Dyskusja o pomijaniu przez media pochodzenia sprawców wybuchła po wydarzeniach w Kolonii, gdzie w noc sylwestrową doszło do masowych napaści rabunkowych i seksualnych na kobiety. Sprawcami byli głównie imigranci z Afryki Północnej. Niemieckie media informowały o incydentach z kilkudniowym opóźnieniem. Krytycy uważają, że media celowo zataiły napaści, aby nie tworzyć nastroju nieprzychylnego wobec uchodźców. Ukrywanie narodowości sprawców zarzucały mediom także władze rządzonej przez CSU Bawarii.

Media obarczają odpowiedzialnością policję, która początkowo nie informowała o napaściach, twierdząc, że w sylwestra w Kolonii nie było żadnych incydentów.

d1s3t5h

Podziel się opinią

Share

d1s3t5h

d1s3t5h
Więcej tematów