ŚwiatNiemiecka prasa: zamachowcy mogą uderzyć wszędzie

Niemiecka prasa: zamachowcy mogą uderzyć wszędzie

• Komentarze dotyczące zamachy w Nicei w niemieckiej prasie

• "Frankfurter Allgemeine Zeitung": zamachowcy mogą uderzyć w każdym miejscu

• "Muenchner Merkur": gniew jest zrozumiały, ale nienawiść do obcych byłaby niezrozumiała

Niemiecka prasa: zamachowcy mogą uderzyć wszędzie
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Alberto Estevez

15.07.2016 | aktual.: 15.07.2016 20:34

Komentując zamach w Nicei, niemieccy publicyści stwierdzają w piątek pesymistycznie, że demokratyczne państwa nie są w stanie skutecznie bronić się przed atakami działających w pojedynkę fanatyków. Komentatorzy ostrzegają przed nienawiścią wobec imigrantów.

"Nicea pozbawiła nas ostatniego złudzenia. Zdecydowani na wszystko zamachowcy mogą uderzyć w każdym miejscu. Nie ma przeciwko nim żadnych środków zaradczych" - pisze Lorenz Hemicker na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Państwo demokratyczne nie jest w stanie chronić swoich obywateli przed atakami takimi jak w Nicei" - zaznacza komentator dodając, że stan absolutnego bezpieczeństwa jest w wolnym społeczeństwie niemożliwy do osiągnięcia. Stosując olbrzymie nakłady można zbliżyć się do tego stanu podczas ważnych wydarzeń w rodzaju mistrzostw Europy w piłce nożnej czy Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa lub w miejscach takich jak Air Force One.

Większa obecność sił policyjnych w publicznych miejscach, na dworcach czy lotniskach, służy jedynie uspokojeniu obywateli. Poczucie bezpieczeństwa jest jednak zwodnicze.

"Wszystko jedno ilu policjantów przeczesuje internet, ilu żołnierzy patroluje ulice i ile kamer zainstalujemy w miejscach publicznych to przeciwko terrorystom, którzy się po cichu radykalizują i przerabiają ciężarówkę na czołg jednorazowego użytku, niewiele możemy zrobić" - pisze Hemicker.

"Do zamachu może dojść w każdej chwili. W Bagdadzie czy Medynie tak samo jak w Nicei czy Frankfurcie. Terroryzm stał się dla wolnych i otwartych społeczeństw Zachodu tym, czym dla wielu pokoleń ludzi była wojna - przekleństwem" - podsumowuje dziennikarz "FAZ".

"Państwo mobilizuje wszystkie siły, dozbraja policję i służby. To pozwoliło uniknąć od stycznia 2015 roku kilkunastu zamachów. Nicea jest jednak dowodem na to, że to wszystko nie wystarczy" - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

Zdaniem autora komentarza potrzebne są równocześnie reformy, które "złagodzą cierpienia mieszkańców przedmieść", która "stworzą nową nadzieję dla uczniów szkół w gettach Republiki". "Państwo musi wreszcie zacząć uczyć się od narodu" - zauważa komentator wskazując na inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego, które przynoszą czasami zaskakująco dobre rezultaty.

Autor przypomina, że po podwójnym morderstwie policjantów w jednym z małych miasteczek 3000 muzułmanów oświadczyło, że terroryści naruszyli także ich wiarę. "To mała iskierka nadziei" - ocenia Christian Wernicke.

"Muenchner Merkur" podkreśla, że dzień po zamachu jest "dniem wściekłości, rozpaczy i bezradności". "Gorzką prawdą jest to, że przeciwko zamachom terrorystycznym nie dysponujemy środkami obrony, szczególnie wtedy, gdy są to akcje pojedynczych sprawców" - twierdzi autor. "Gniew po zamachu w Nicei jest zrozumiały, jednak ewentualna zbiorowa nienawiść na obcych lub obywateli o korzeniach migranckich byłaby niezrozumiała" - ostrzega publicysta dodając, że konieczny jest "wspólny europejski front" przeciwko terroryzmowi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (397)