Trwa ładowanie...
d3rn698
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Niemiecka prasa alarmuje. Putin zaostrza konflikt w Donbasie, Merkel musi działać

Niemieckie media zaniepokojone atakami separatystów w Donbasie. Obarczają one Rosję i prezydenta Władimira Putina odpowiedzialnością za ponowne zaostrzenie sytuacji i postulują zaostrzenie sankcji. Wzywają Angelę Merkel do działania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecka prasa alarmuje. Putin zaostrza konflikt w Donbasie, Merkel musi działać
(PAP/EPA, Fot: SERGEI CHIRIKOV)
d3rn698

"Sueddeutsche Zeitung" zastanawia się, co skłoniło Kreml i rosyjski sztab generalny do zorganizowania nowych ataków we wschodniej Ukrainie, i dochodzi do "mało optymistycznych wniosków".

Łamiąc zawieszenie broni, prezydent Władimir Putin może dążyć do zmuszenia prezydenta Petro Poroszenki do uznania marionetkowych rządów w Doniecku i Ługańsku - czytamy w "SZ". Gdyby do tego doszło, oznaczałoby to w rzeczywistości odstąpienie wschodniej Ukrainy Rosji bez potrzeby kontynuowania wojny, która także dla Moskwy jest przedsięwzięciem kosztownym - ocenia autor komentarza w "Sueddeutsche Zeitung".

Jego zdaniem ataki mogą też świadczyć o tym, że Putin dąży do zaostrzenia sytuacji wojskowej i do opanowania dalszych terytoriów. Za tą możliwością przemawia m. in. wzmocnienie ludźmi i sprzętem baz wojskowych wzdłuż ukraińskiej granicy. Także inne decyzje Putina, w tym zakaz podawania informacji o stratach w czasach pokoju, świadczą p tym, że "władca Kremla zamierza co najmniej kontynuować wojnę na Ukrainie, a być może nawet wzmocnić militarną presję".

d3rn698

"Najwyższy czas, by uchwalić zaostrzenie sankcji"

"Dotychczasowe sankcje nie skłoniły Putina do zmiany stanowiska. Najwyższy czas, by uchwalić zaostrzenie sankcji, zamiast dyskutować o ich zniesieniu - konkluduje "Sueddeutsche Zeitung".

"Die Welt" nie ma wątpliwości, że walki na Ukrainie są sterowane z Moskwy. Komentator gazety - znany historyk Michael Stuermer - wzywa kanclerz Angelę Merkel do dyplomatycznej ofensywy, aby zapobiec dalszej eskalacji wydarzeń. "Tylko Merkel może pomóc na agresję Putina" - pisze Stuermer.

"Die Welt": sytuacja staje się coraz niebezpieczniejsza

"Smutną i coraz bardziej niebezpieczną rzeczywistością" stało się obecnie to, co od tygodnia można było usłyszeć w moskiewskich kręgach bezpieczeństwa - że podczas szczytu G7 w Elmau w Bawarii, lub krótko po tym spotkaniu rozpocznie się nowa ofensywa w Donbasie - czytamy w "Die Welt".

d3rn698

Zdaniem komentatora "nie sposób uwierzyć", że taka akcja odbywa się bez wiedzy, doradztwa i dostaw broni z Rosji. "Putin nie należy do ludzi, którzy dają sobie narzucić strategię przez awanturników" - pisze Stuermer. "(W Donbasie) rozstrzeliwana jest resztka zaufania i rozsądku, na które liczono po zawarciu porozumienie w Mińsku" - czytamy w "Die Welt". "Sytuacja staje się coraz niebezpieczniejsza" - ostrzega.

Zdaniem Stuermera "jest późno ale nie za późno" na podjęcie przez Merkel kryzysowej inicjatywy dyplomatycznej. "Merkel musi działać" - konkluduje "Die Welt".

Zobacz także - Walki w Marjince. Około 50 osób zabitych

d3rn698

Podziel się opinią

Share

d3rn698

d3rn698
Więcej tematów