Trwa ładowanie...
d3va8li
01-03-2007 10:40

Niemiecka opozycja krytykuje tarczę antyrakietową

Przewodniczący niemieckiej, opozycyjnej, liberalnej FDP Guido
Westerwelle skrytykował w Bundestagu plany
rozmieszczenia w Europie Środkowej elementów amerykańskiego
systemu obrony przeciwrakietowej.

d3va8li
d3va8li

Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że plany ulokowania tej tarczy w Polsce i Czechach doprowadzą do nowego wyścigu zbrojeń i narażą na szwank wspólną europejską politykę zagraniczną - powiedział Westerwelle podczas dyskusji nad poświęconym problemom Unii Europejskiej expose kanclerz Angeli Merkel.

FDP jest największą partią opozycyjną, ma 61 posłów w liczącym 614 miejsc parlamencie.

To nie jest bilateralny problem między Polską i Czechami a Stanami Zjednoczonymi. To jest kwestia europejska, kwestia naszego sojuszu - podkreślił polityk FDP. Jego zdaniem, uczestniczące w tym projekcie kraje powinny wyjaśnić, co zamierzają zrobić, by nie doszło do rozkręcenia spirali zbrojeń. Wypowiedź czeskiego ministra spraw zagranicznych, że Czechy są krajem suwerennym, a ZSRR już nie istnieje, jest zbyt mało europejska i zbyt uproszczona - zaznaczył Westerwelle.

Polityk FDP ocenił, że zapewnienia USA, iż informowały Rosję, nie są wystarczające. Należało co najmniej przeprowadzić konsultacje z Moskwą - powiedział. Wyraził zdziwienie z powodu krytycznych reakcji w Niemczech na niedawne przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina w Monachium. Jak reagowałaby Ameryka, gdyby Rosja instalowała przed ich drzwiami, na przykład na Kubie, taki system? - pytał Westerwelle. W przemówieniu 10 lutego w Monachium Putin zarzucił USA dążenie do hegemonii na świecie i łamania prawa międzynarodowego, a także prowokowanie nowego wyścigu zbrojeń.

d3va8li

Szef FDP wezwał Merkel do zajęcia jasnego stanowiska w sprawie tarczy. Dodał, że projekt tarczy dzieli zachodni sojusz i służy "wygrywaniu jednych krajów przeciwko innym".

W swoim expose Merkel nie odniosła się do problemu tarczy.

Szefa FDP poparł deputowany innej partii opozycyjnej - Oskar Lafontaine z Lewicy. Jesteśmy przeciwni działaniu na własną rękę. Problem tarczy nie jest tylko problemem Polski i Czech - zastrzegł polityk.

Waszyngton zaproponował Czechom ulokowanie na ich terytorium bazy radarowej systemu NMD, nazywanego tarczą antyrakietową. W Polsce miałaby powstać baza rakiet przechwytujących. Polska wyraziła w minionym tygodniu gotowość do rozpoczęcia negocjacji z Waszyngtonem.

d3va8li
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3va8li
Więcej tematów