Trwa ładowanie...

Niemiecka gazeta: w Polsce trwa ksenofobiczna nagonka. Winny rząd

Niemiecki dziennik "Die Welt" podaje, że chociaż muzułmańscy uchodźcy są w Polsce rzadkością, to ci, którzy mieszkają nad Wisłą, skarżą się na rosnącą ksenofobię w polskim społeczeństwie. Gazeta twierdzi, że jedną z przyczyn tego zjawiska jest rządowa propaganda.

Niemiecka gazeta: w Polsce trwa ksenofobiczna nagonka. Winny rządŹródło: East News, fot: ROBERT ATANASOVSKI/AFP
d422atx
d422atx

"Od przejęcia władzy w końcu 2015 roku przez narodowo-konserwatywną partię PiS polski rząd konsekwentnie odmawia przyjęcia uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki w ramach unijnego systemu kwot. Do tego dochodzi jeszcze ksenofobiczna propaganda skierowana przeciwko obcym” – pisze autor materiału "Niepożądani w Polsce” Philipp Fritz.

Warszawski korespondent „Die Welt” podkreśla, że liczba muzułmanów w Polsce nie przekracza 30 tys., co stanowi mniej niż 0,1 proc. mieszkańców kraju. 5 tys. z nich to Tatarzy, którzy mieszkają w Polsce od ponad 500 lat.

Szef PiS Jarosław Kaczyński "dał się wciągnąć do nagonki”, a polska telewizja TVP, znajdująca się pod państwową kontrolą, emituje audycje utrzymane w "podobnym ksenofobicznym tonie skierowanym przeciwko uchodźcom i muzułmanom”.

"Die Welt” zwraca uwagę, że autorzy tych materiałów odwołują się często do przestępstw popełnianych przez uchodźców w Niemczech. "Uchodźcy z krajów muzułmańskich od lat spotykają się z wrogością” – pisze korespondent.

Zobacz także: Liczba zaszczepionych dzieci spadła poniżej granicy krytycznej. Grozi nam epidemia odry

Ukraińcy nie są uchodźcami

Fritz polemizuje z argumentami polskich władz, które uzasadniają odmowę przyjmowania migrantów z krajów muzułmańskich koniecznością opieki nad 1,5 mln Ukraińców. Niemiecki dziennikarz twierdzi, że ukraińscy uchodźcy są nieliczni, a większość przebywających w Polsce Ukraińców, to migranci ekonomiczni pochodzący z zachodniej części kraju, gdzie nie toczy się wojna.

d422atx

Fritz opisuje perypetie Mohammeda – studenta z Syrii mieszkającego od ponad dwóch lat w Polsce. Mohammed należy do niewielkiej grupy szczęśliwców, którzy dostali azyl w Polsce. „Mohammed boi się polskich władz i tego, że zostanie odesłany do kraju. Boi się także tego, że zostanie rozpoznany na ulicy jako muzułmanin i że pobiją go. Te obawy nie są najwidoczniej pozbawione podstaw” – czytamy w "Die Welt”.

Islam zagrożeniem dla Polski?

Autor powołuje się na opinię Rafała Pankowskiego – szefa stowarzyszenia Nigdy Więcej, które rejestruje wybryki o podłożu ksenofobicznym. Zdaniem Pankowskiego przemoc wobec muzułmanów lub osób, które uważa się za takowych, "bardzo wzrosła”. Z sondażu instytutu IBRIS wynika, że 36 proc. Polaków uważa islam za zagrożenie dla ich kraju.

Rosnącą wrogość wobec cudzoziemców potwierdza w rozmowie z „Die Welt” uciekinierka z Czeczenii. Matka siedmiorga dzieci, która przyjechała do Polski w 2012 roku, twierdzi, że z powodu chusty na głowie jest dyskryminowana, a jej 12-letniej córce grożono nożem.

Fritz zwraca uwagę na rozwijający się od dwóch lat w polskim społeczeństwie przeciwny trend: zakładanie organizacji, których celem jest walka z rasizmem. Jedną z takich inicjatyw jest Conflikt Kitchen, w której Polacy i uchodźcy wspólnie gotują posiłki.

d422atx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d422atx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d422atx
Więcej tematów