Trwa ładowanie...
d2x2dmc

Niemieccy hutnicy wyszli na ulicę. Nie chcą indyjskiej firmy

Około 7 tys. niemieckich hutników demonstrowało w piątek w Bochum w Nadrenii Północnej-Westfalii przeciwko planom koncernu Thyssenkrupp, by połączyć swój dział produkcji stali z analogicznym działem indyjskiego konglomeratu przemysłowego Tata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemieccy hutnicy wyszli na ulicę. Nie chcą indyjskiej firmy
(PAP, Fot: FRIEDEMANN VOGEL)
d2x2dmc

Jak się przewiduje, fuzja ta spowodowałaby tylko w Niemczech likwidację 2 tys. miejsc pracy. Wzburzenie podsyca ogłoszony zamiar przeniesienia siedziby firmy do Holandii.

W demonstracji uczestniczyli także działacze związkowi i politycy. Przemawiając do zebranych szef Niemieckiej Federacji Związków Zawodowych (DGB) Reiner Hoffmann zarzucił kierownictwu Thyssenkrupp całkowite lekceważenie interesów pracowników. Jak zaznaczył, nie rozpatrywało ono rozwiązań alternatywnych. Opowiedział się także za utrzymaniem w Niemczech miejsc pracy i rezygnacją z redukcji zatrudnienia.

Niemiecka socjaldemokratyczna minister pracy Andrea Nahles zażądała od Thyssenkrupp przedstawienia konkretnych danych bez ukrywania czegokolwiek. - Chodzi tu o przyszłość (hutnictwa) stali w Niemczech - powiedziała. Natomiast szef branżowego związku zawodowego IG Metall na Nadrenię Północną-Westfalię Knut Giesler oświadczył, że koncern chce służyć swymi działaniami wyłącznie interesom rynków finansowych.

d2x2dmc

Przewodniczący rady zakładowej Thyssenkrupp Willi Segerath wyraził powątpiewanie, czy zmniejszenie liczby miejsc pracy w hutach obu spółek w efekcie fuzji faktycznie nie przekroczy deklarowanej granicy 4 tys. - Rozwiązanie, które pomija pracowników, nie jest żadnym rozwiązaniem - zaznaczył.

Przed demonstracją pracownicy największego niemieckiego koncernu stalowego przeprowadzili na piątkowej porannej zmianie strajki w hutach w Duisburgu i Bochum. Według rzecznika Thyssenkrupp, po południu produkcja powróciła tam do normy.

Zamiar fuzji działów hutnictwa stali konkurujących dotąd ze sobą Thyssenkrupp i Tata ogłoszono w środę. W obu firmach ma to spowodować likwidację po 2 tys. miejsc pracy oraz zaoszczędzenie łącznie od 400 do 600 mln euro dzięki efektom synergicznym. Według szefa niemieckiego koncernu Heinricha Hiesingera, decyzję taką wymusza nadmiar potencjału produkcyjnego na rynku stali, zmagającym się z tanim importem z Chin.

d2x2dmc

Podziel się opinią

Share
d2x2dmc
d2x2dmc
Więcej tematów