Trwa ładowanie...

Niemcy zaostrzą politykę wobec migrantów. Szef MSW: to zwrot

Szybka deportacja, ścisła kontrola granic - szef MSW Niemiec i lider CSU Horst Seehofer ogłosił swój kompleksowy plan uregulowania kwestii migracji. Plan zakłada zaostrzenie polityki azylowej.

Niemcy zaostrzą politykę wobec migrantów. Szef MSW: to zwrotŹródło: PAP/EPA, fot: KERSTIN JOENSSON
d2kpg9b
d2kpg9b

Swój plan Seehofer chciał przedstawić już miesiąc temu, ale w jednym z punktów napotkał na zdecydowany opór swojej szefowej, kanclerz Angeli Merkel (CDU). Seehofer chciał bezpośrednio z granicy odsyłać uchodźców i migrantów, którzy zostali już wcześniej zarejestrowani w innych państwach unijnych. Merkel sprzeciwiła się takiemu działaniu w pojedynkę, preferując europejskie rozwiązanie. Konsekwencją tego były trwające wiele tygodni spory, obfitujące w groźby ustąpienia i ultimata. Na koniec znaleziono kompromis, choć z ledwością udało się uniknąć rozpadu koalicji.

- Generalny plan jest elementem zwrotu w polityce azylowej. Niemcy tego pilnie potrzebują - przekonywał we wtorek w Berlinie dziennikarzy Horst Seehofer.

Tłumaczył, że jego strategia przewiduje zarówno zwalczanie przyczyn ucieczki w krajach pochodzenia migrantów, jak i wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych.

Zobacz także: Michał Żebrowski podpowiedział ministrowi, jak zemścić się na Rosjanach

W wersji planu, którą otrzymali dziennikarze, mowa jest także o "centrach tranzytowych" usytuowanych w pobliżu granicy, w których miałyby zapadać szybkie decyzje na temat odsyłania uchodźców. W czasie ostatnich rozmów z socjaldemokratami CDU i CSU uzgodniły jednak, że zamiast "centrów" używać się będzie nazwy "strefy tranzytowe".

d2kpg9b

"To będą trudne rozmowy"

Niezależnie od nazewnictwa, problematyczne jest to, że takie państwa jak Austria i Włochy nie zgadzają się na przyjmowanie odesłanych uchodźców. Dlatego Seehofer chce prowadzić negocjacje z Wiedniem i Rzymem. - To będą trudne rozmowy, ale mogą się udać - stwierdził szef MSW.

Kilka dni temu zaskoczenie wywołał w Berlinie list, który szef CSU wysłał do Komisji Europejskiej. W liście tym domagał się elastycznego podejścia w negocjacjach z Wielką Brytanią i zapewnienia bliskiej współpracy na polu bezpieczeństwa między Londynem a pozostałymi krajami UE.

Kwestia ta jest przedmiotem trwających właśnie negocjacji Brukseli z Londynem. Dlatego głos Seehofera wychodzący naprzeciw Brytyjczykom nie został dobrze przyjęty w unijnej stolicy. Do tego stopnia, że niemiecki rząd oświadczył, że Seehofer nie reprezentuje oficjalnego stanowiska rządu.

d2kpg9b

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kpg9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kpg9b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj