ŚwiatNiemcy zaostrzą politykę wobec migrantów. Szef MSW: to zwrot

Niemcy zaostrzą politykę wobec migrantów. Szef MSW: to zwrot

Szybka deportacja, ścisła kontrola granic - szef MSW Niemiec i lider CSU Horst Seehofer ogłosił swój kompleksowy plan uregulowania kwestii migracji. Plan zakłada zaostrzenie polityki azylowej.

Niemcy zaostrzą politykę wobec migrantów. Szef MSW: to zwrot
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | KERSTIN JOENSSON
Arkadiusz Jastrzębski

Swój plan Seehofer chciał przedstawić już miesiąc temu, ale w jednym z punktów napotkał na zdecydowany opór swojej szefowej, kanclerz Angeli Merkel (CDU). Seehofer chciał bezpośrednio z granicy odsyłać uchodźców i migrantów, którzy zostali już wcześniej zarejestrowani w innych państwach unijnych. Merkel sprzeciwiła się takiemu działaniu w pojedynkę, preferując europejskie rozwiązanie. Konsekwencją tego były trwające wiele tygodni spory, obfitujące w groźby ustąpienia i ultimata. Na koniec znaleziono kompromis, choć z ledwością udało się uniknąć rozpadu koalicji.

- Generalny plan jest elementem zwrotu w polityce azylowej. Niemcy tego pilnie potrzebują - przekonywał we wtorek w Berlinie dziennikarzy Horst Seehofer.

Tłumaczył, że jego strategia przewiduje zarówno zwalczanie przyczyn ucieczki w krajach pochodzenia migrantów, jak i wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych.

Zobacz także: Michał Żebrowski podpowiedział ministrowi, jak zemścić się na Rosjanach

W wersji planu, którą otrzymali dziennikarze, mowa jest także o "centrach tranzytowych" usytuowanych w pobliżu granicy, w których miałyby zapadać szybkie decyzje na temat odsyłania uchodźców. W czasie ostatnich rozmów z socjaldemokratami CDU i CSU uzgodniły jednak, że zamiast "centrów" używać się będzie nazwy "strefy tranzytowe".

"To będą trudne rozmowy"

Niezależnie od nazewnictwa, problematyczne jest to, że takie państwa jak Austria i Włochy nie zgadzają się na przyjmowanie odesłanych uchodźców. Dlatego Seehofer chce prowadzić negocjacje z Wiedniem i Rzymem. - To będą trudne rozmowy, ale mogą się udać - stwierdził szef MSW.

Kilka dni temu zaskoczenie wywołał w Berlinie list, który szef CSU wysłał do Komisji Europejskiej. W liście tym domagał się elastycznego podejścia w negocjacjach z Wielką Brytanią i zapewnienia bliskiej współpracy na polu bezpieczeństwa między Londynem a pozostałymi krajami UE.

Kwestia ta jest przedmiotem trwających właśnie negocjacji Brukseli z Londynem. Dlatego głos Seehofera wychodzący naprzeciw Brytyjczykom nie został dobrze przyjęty w unijnej stolicy. Do tego stopnia, że niemiecki rząd oświadczył, że Seehofer nie reprezentuje oficjalnego stanowiska rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:Deutsche Welle
niemcyangela merkelhorst seehofer

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (178)