Niemcy wypłacą odszkodowania włoskim przymusowym więźniom
Niemcy muszą wypłacić odszkodowanie byłym włoskim
więźniom, zmuszanym do niewolniczej pracy w Trzeciej Rzeszy -
orzekł Sąd Najwyższy w Rzymie uznając, że ich żądania są
uzasadnione.
Sąd odrzucił wniosek rządu Niemiec o uznanie jego immunitetu w sprawie wywiezionych, nazywanych we Włoszech "niewolnikami Hitlera".
Takie samo orzeczenie o konieczności zadośćuczynienia Sąd Najwyższy wydał w 2004 roku, ale władze niemieckie odwołały się od niego argumentując, że na mocy traktatu zawartego w 1961 roku o wzajemnej pomocy w przypadku roszczeń powojennych nie mogą być skazywane w takich sprawach.
Jednak obecnie Sąd Najwyższy orzekł, że "Republika Federalna Niemiec nie może być objęta immunitetem" w sprawach cywilnych, toczących się przed włoskim wymiarem sprawiedliwości.
Spór ten dotyczy żądania ze strony 12 byłych włoskich więźniów z Piemontu, wywiezionych do Niemiec po tym, jak Włochy przeszły na stronę antyhitlerowskich sojuszników w 1943 roku. Od lat domagają się oni zadośćuczynienia za fizyczne i psychiczne znęcanie.
W sądzie w Turynie złożyli wniosek żądając odszkodowania za pracę w fabryce Daimler-Benz koło Stuttgartu .
To hańba, że Niemcy starają się wciąż znaleźć jedną wymówkę za drugą po to, by nie wysupłać ani jednego euro- powiedział adwokat Włochów Luca Procacci.
Dodał, że wie o tysiącu podobnych przypadków, które według jego słów trafią na wokandę, jeżeli proces w Turynie zakończy się powodzeniem. Adwokat podkreślił, że jego klienci od lat z trudem wiążą koniec z końcem, otrzymując emeryturę w wysokości 450 euro miesięcznie.
Dwunastu Włochów domaga się również osobnego odszkodowania od koncernu Daimler-Chrysler. (pmm)
Sylwia Wysocka