Trwa ładowanie...
irak

Niemcy wycofają część żołnierzy z Iraku

Z powodu obaw o bezpieczeństwo Niemcy przerzucą poza granicę Iraku część stacjonujących tam żołnierzy.

Share
Niemcy wycofają część żołnierzy z Iraku
Źródło: East News, Fot: Stanislaw Kowalczuk/East News
d2o89l2

Niemcy zredukują liczebność swojego kontyngentu wojskowego w Iraku. Dotyczy to głównie baz w Bagdadzie i At-Tadżi – poinformowały ministerstwa spraw zagranicznych i obrony w Berlinie. Żołnierze zostaną przerzuceni do Jordanii i Kuwejtu.

To reakcja na rosnące napięcia w regionie po zabiciu przez wojska USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. W Iraku stacjonuje obecnie około 120 niemieckich żołnierzy, których celem jest szkolenie lokalnych sił bezpieczeństwa walczących z tzw. Państwem Islamskim (ISIS).

d2o89l2

Po zabiciu Sulejmaniego, do czego doszło na terytorium Iraku, iracki parlament przyjął rezolucję wzywającą obce wojska do opuszczenia kraju. Nie była ona jednak prawnie wiążąca, ostateczny ruch w tej sprawie należy do irackiego rządu.

Zobacz też: Czy Duda powinien lecieć do Jerozolimy? Jego konkurent: odpowiedź jest prosta

Nic przeciwko Bagdadowi

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas i szefowa resortu obrony Annegret Kramp-Karrenbauer oświadczyli, że po rezolucji irackiego parlamentu niezwłocznie podjęli rozmowy z władzami w Bagdadzie na temat tego, jak mają wyglądać w przyszłości relacje tego kraju z koalicją przeciwko ISIS.

Przedstawiciele władz w Berlinie zapewnili jednak, że uszanują każdą decyzję irackiego rządu w tej sprawie. Minister Heiko Maas powiedział w telewizji ZDF, że w nadchodzących dniach zapadnie decyzja, co dalej.

d2o89l2

– Mamy obawy. Jeśli międzynarodowe siły bardzo szybko opuszczą teraz Irak, będzie to koniec walki z Państwem Islamskim, co może je wzmocnić i doprowadzić do dużej niestabilności w Iraku. Na tym chyba nikomu nie może zależeć – powiedział.

Największy kontyngent wojskowy w Iraku mają obecnie Stany Zjednoczone – ok. 5 tys. żołnierzy. Waszyngton nie planuje na razie ich wycofania. Rzeczniczka Pentagonu zdementowała wcześniejsze informacje, że resort obrony USA przygotowuje już ewakuację żołnierzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2o89l2

Podziel się opinią

Share
d2o89l2
d2o89l2
Więcej tematów