Trwa ładowanie...
d34zf18

Niemcy. Wybór neonazisty na sołtysa zostanie unieważniony?

"Stefan Jagsch może stracić swoje stanowisko" - donoszą niemieckie media. Skrajnie prawicowy polityk został wybrany przez radnych gminy Waldsiedlung w Hesji na sołtysa. Po fali oburzenia rada stwierdza teraz, że chce cofnąć głosowanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy. Stefan Jagsch (NPD) może nie objąć stanowiska sołtysa Waldsiedlung
Niemcy. Stefan Jagsch (NPD) może nie objąć stanowiska sołtysa Waldsiedlung (East News, Fot: dpa/Associated Press/East News)
d34zf18

Zaledwie kilka dni po tym, jak Jagsch został wybrany szefem władz lokalnych w środkowych Niemczech, członek prawicowej ekstremistycznej Partii Narodowo-Demokratycznej (NPD) może jednak nie objąć swojego stanowiska. Lokalna rada w Altenstadt-Waldsiedlung w Hesji podjęła decyzję o unieważnieniu głosowania w poniedziałek.

"7 z 9 członków lokalnej rady podpisało się pod wnioskiem o usunięcie Jagscha z urzędu" przekazała Lucia Puttrich z lokalnego CDU. "Tak, popełniono poważny błąd - ale został on rozpoznany i również jest odpowiednio korygowany" - dodała Niemka w rozmowie z Hessischer Rundfunk.

Do wyrzucenia Jagscha z urzędu potrzebna jest większość 2/3 głosów, jednak nadal nie jest wiadomo kiedy polityk NPD zostanie poproszony o odejście. On sam zapowiedział, że nigdzie się nie wybiera. W rozmowie z agencją DPA zapowiedział zbadanie legalności wniosku rady.

d34zf18

Niemcy. Kontrowersyjny wybór przez brak konkuretna

Wioska trafiła na pierwsze strony gazet w Niemczech po tym, jak rada jednogłośnie wybrała polityka NPD na stanowisko w zeszły czwartek. To ugrupowanie ultraprawicowe z neonazistowskimi elementami. W jej programie można znaleźć punkty o konieczności rewizji granic państwowych, w tym z Polską, a także o przywróceniu niemieckiej marki. Federalny Sąd Konstytucyjny uznał ją za "antykonstytucyjną", jednak nie doprowadził do jej delegalizacji.

Jagsch jest zagorzałym przeciwnikiem przyjmowania imigrantów. W 2016 roku było o nim głośno po tym, jak po wypadku samochodowym pomocy udzielili mu syryjscy uchodźcy. Tuż po czwartkowym wyborze napisał na Facebooku, że "chce pracować na rzecz miasta bez względu na polityczne podziały". Poprzedni sołtys zrezygnował ze stanowiska, a innego kandydata nie było.

d34zf18

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: dw.com

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

d34zf18

Podziel się opinią

Share
d34zf18
d34zf18
Więcej tematów