Trwa ładowanie...
d2fchfg
01-11-2010 14:15

Niemcy wprowadzili dowody osobiste z cyfrowymi danymi

Niemieckie urzędy wydają od poniedziałku nowe dowody osobiste, wyposażone w czipy elektroniczne, na których cyfrowo zachowano dane personalne właściciela. Nowy dowód ma być bezpieczniejszy i umożliwi identyfikację posiadacza dokumentu za pośrednictwem internetu.

d2fchfg
d2fchfg

Dokument ma format karty płatniczej. Na czipie zapisane są nie tylko nazwisko i adres, ale też biometryczna fotografia oraz - jeśli zechce tego właściciel - odciski palców. Zachowanie podpisu elektronicznego jest odpłatne.

Dowód umożliwić ma bezpieczne zawieranie umów oraz załatwianie spraw urzędowych za pośrednictwem internetu. W tym celu posiadacz musi jednak wystąpić o przyznanie mu sześciocyfrowego kodu dostępu, który należy podawać przy każdej transakcji z wykorzystaniem nowego dowodu. Użytkownik musi również zainstalować odpowiednie oprogramowanie na swoim komputerze i zakupić odpowiedni czytnik danych.

Niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych zapewnia, że nowe dokumenty są bezpieczne, jednak krytycy ostrzegają przed niebezpieczeństwem kradzieży tożsamości w internecie.

Nieufnie do nowych dowodów osobistych podchodzi również wielu Niemców. W ostatnich tygodniach października w urzędach dzielnicowych niemieckich miast ustawiały się długie kolejki po dokumenty starego typu. Media spekulują, że główną przyczyna tej nieufności są jednak wyższe koszty nowych dowodów. Plastikowy dokument kosztuje 28,80 euro, podczas gdy za wydanie starego trzeba było zapłacić jedynie 8 euro. Kto dodatkowo chce korzystać ze wszystkich możliwości technicznych, jakie daje dokument z czipem, będzie musiał zainwestować nawet około 200 euro np. w zakup czytnika danych czy zachowanie na dokumencie podpisu elektronicznego.

d2fchfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fchfg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj