Trwa ładowanie...

Niemcy wprowadzają zakaz terapii mających leczyć homoseksualizm

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn planuje ustawę zakazującą tzw. terapii konwersyjnych dla homoseksualistów. - Homoseksualizm nie jest chorobą - mówi.

Niemcy wprowadzają zakaz terapii mających leczyć homoseksualizmŹródło: iStock.com
dcvalm5
dcvalm5

W walce z homofobią niemiecki minister zdrowia Jens Spahn chce zabronić pseudoterapii dla gejów i lesbijek, które mają służyć zmianie ich orientacji seksualnej. Spahn zamierza jeszcze w tym roku przygotować projekt ustawy i ruszyć z procesem legislacyjnym. - Homoseksualizm nie jest chorobą - powiedział Spahn w Berlinie.

Minister zaprezentował dwie nowe ekspertyzy naukowe, które są potwierdzeniem dla jego planów. Stwierdzają one, że zakazanie tego typu terapii jest pożądane i możliwe z punktu widzenia medycznego i pod względem prawnokonstytucyjnym. Ekspertyzy opierają się na pracy komisji eksperckiej powołanej przez Spahna w kwietniu tego roku. W jej gronie znaleźli się eksperci prawa, zdrowia i seksuologii. Komisja ekspertów jest wspierana przez Fundację Magnusa Hirschfelda, walczącą o prawa osób homoseksualnych.

Medycznie bezsensowne

Celem terapii konwersyjnych jest zmiana orientacji seksualnej gejów i lesbijek na orientację heteroseksualną. Jens Spahn, który sam jest homoseksualistą, chce chronić przed pseudoterapiami.

Zobacz także: Andrzej Duda rośnie w siłę? Jest coś, co "pomoże mu w kampanii"

Zdaniem naukowców są one zbędne i pod względem medycznym bezsensowne, bo homoseksualizm nie jest chorobą i nie wymaga leczenia. Nie można też tak po prostu zmienić orientacji seksualnej - tłumaczą eksperci.

dcvalm5

Jens Spahn i zarząd Fundacji Magnusa Hirschfelda podkreślają, że próby odwrócenia homoseksualistów od ich orientacji mogą mieć poważne konsekwencje - skończyć się depresją, samobójstwem, a także dyskryminacją i stygmatyzacją.

Radykalni chrześcijanie za leczeniem

Klub poselski Zielonych w Bundestagu już w lutym tego roku wyszedł z propozycją własnego projektu ustawy zawierającej katalog działań. Zieloni postulują m.in. prowadzenie kampanii uświadamiających. Chcą też, by budzące wątpliwości leczenie nie mogło być opłacane z kas chorych.

Terapie konwersyjne są oferowane i polecane przede wszystkim przez radykalnych chrześcijan. Niedawno Związek Wolnych Gmin Ewangelickich - skupiający prawie 500 gmin i liczący ok. 41 tys. członków - reklamował na swojej stronie internetowej odpowiednie terapie dla homoseksualistów.

dcvalm5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcvalm5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcvalm5
Więcej tematów