Niemcy: ważą się losy imigrantów
Niemiecki rząd przyjął w środę w Berlinie projekty ustaw dotyczących imigracji oraz bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Celem inicjatywy ustawodawczej jest uznanie Niemiec za kraj przyjmujący imigrantów oraz uregulowanie kwestii osiedlania się, integracji i podejmowania pracy przez cudzoziemców. Ustawa zawiera też przepisy dotyczące przyznawania azylu uchodźcom politycznym.
Nowe prawo upraszcza przepisy regulujące prawo pobytu i osiedlania się w Niemczech. Umożliwia także podejmowanie pracy w tych branżach, w których brak jest na rynku pracy niemieckich specjalistów.
Pakiet ustaw o bezpieczeństwie wewnętrznym rozszerza uprawnienia władz w walce z terroryzmem, ułatwia wymianę informacji między różnymi służbami oraz wprowadza zaostrzone kontrole obywateli. Dowód osobisty zawierać ma w przyszłości oprócz zdjęcia dane biometryczne. O tym, czy będzie to odcisk palca, dane o tęczówce oka, czy też wymiary twarzy zdecydować ma w późniejszym terminie parlament.
Ustawę imigracyjną, po jej uchwaleniu przez Bundestag, musi zaaprobować izba wyższa parlamentu - Bundesrat (przedstawicielstwo krajów związkowych), w której koalicja rządowa nie posiada obecnie większości. Konserwatywna opozycja CDU/CSU odrzuca ustawę imigracyjną w obecnym kształcie, twierdząc że umożliwi ona zwiększony napływ cudzoziemców do Niemiec.
W Niemczech mieszka obecnie 7,29 mln cudzoziemców, co stanowi 8,9% ludności. Około 2 mln cudzoziemców pochodzi z Turcji.(kar)