Trwa ładowanie...
d4h8wuz

Niemcy. Udaremniono siedem zamachów terrorystycznych

Organy bezpieczeństwa w Niemczech udaremniły siedem zamachów terrorystycznych. Wszystkie miały zostać przeprowadzone po grudniu 2016 roku. W ataku w Berlinie zginęło wtedy 12 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po ataku w Berlinie w grudniu 2016 roku terroryści próbowali zaatakować w Niemczech jeszcze siedem razy
Po ataku w Berlinie w grudniu 2016 roku terroryści próbowali zaatakować w Niemczech jeszcze siedem razy (Deutsche Welle, Fot: picture -alliance/dpa/B.v.Jutrczenka)
d4h8wuz

Informację o udaremnionych zamachach przekazał szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench. "Obecnie nie miałyby miejsca trudności w postępowaniu czy niedociągnięcia w obserwacji i ściganiu takiego zamachowca, jakim w Berlinie był Anis Amri" - zapewnił w wywiadzie dla "Rheinische Post".

Słabe punkty

19 grudnia 2016 roku Anis Amri porwał w Berlinie polską ciężarówkę, zamordował kierowcę i wjechał w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym koło kościoła Pamięci. W zamachu zginęło 12 osób, a blisko 60 zostało rannych.

d4h8wuz

"Trzy lata temu w niemieckich organach bezpieczeństwa istniały trzy słabe punkty" - wyjaśnił Muench. Po pierwsze fiaskiem zakończyło się wtedy postępowanie przeciwko Amriemu z zakresu prawa o cudzoziemcach, poza tym poszczególne kraje związkowe prowadziły osobno postępowania karne przeciwko podejrzanemu. Obecnie - jak dodał Muench - organy bezpieczeństwa są mniej zainteresowane stanem faktycznym dotyczącym zagrożenia, ich uwaga jest bardziej zwrócona na konkretne osoby i zagrożenie, którego można się spodziewać z ich strony.

Pięciokrotnie więcej

"W 2016 roku organy ścigania posiadały informacje na temat ewentualnego zamachu ze strony Amriego przy pomocy karabinu maszynowego. Podejrzenie to nie potwierdziło się. Dzisiaj Amri znalazłby się pod lupą organów ścigania nie ze względu na konkretne podejrzenia, tylko jako osoba mogąca stanowić zagrożenie" - mówił dziennikarzom Muench.

Jak poinformował szef Federalnego Urzędu Kryminalnego, od 2013 roku liczba islamistów mogących planować zamach wzrosła w Niemczech aż pięciokrotnie do ok. 680 osób.

d4h8wuz

Czytaj więcej na Wirtualnej Polsce: Zamach w Halle. Sprawca przyznał się do winy
Zatrzymano członka Państwa Islamskiego w Hiszpanii. Planował zamachy

Groźby w sieci

Szef BKA odniósł się także do rozpowszechnianych w internecie gróźb ze strony skrajnej prawicy i wynikającego z tego zagrożenia. "Kiedy groźby z prawej strony prowadzą do tego, że lokalni politycy nie przystępują do wyborów, a wolontariusze przestają się angażować, to jest to zagrożeniem dla demokracji" - stwierdził Muench.

Jednocześnie zapowiedział utworzenie centrali ds. przestępstw popełnianych w sieci z nienawiści.

Czytaj więcej na Deutsche Welle: Die Zeit: zamach w Berlinie zleciły rosyjskie służby?
Anis Amri planował zamach na centrum handlowe w Berlinie

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4h8wuz

Podziel się opinią

Share
d4h8wuz
d4h8wuz