Trwa ładowanie...
22-02-2007 15:05

Niemcy: trzeba dyskutować o tarczy bez antyamerykańskich i antyrosyjskich odruchów

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zaapelował o zachowanie spokoju i zaniechanie
"antyamerykańskich i antyrosyjskich odruchów" w dyskusjach o
amerykańskim systemie obrony antyrakietowej, której części mają
być rozmieszczone w krajach Europy Środkowej.

Niemcy: trzeba dyskutować o tarczy bez antyamerykańskich i antyrosyjskich odruchówŹródło: AFP
d4n1pj9
d4n1pj9

Chodzi o zainstalowanie systemu obronnego. To jest słuszne, to jest konieczne - powiedział Steinmeier w Berlinie po spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Ponieważ chodzi o system o charakterze strategicznym, konieczny jest intensywny dialog ze wszystkimi, "których on (ten system) dotyczy oraz z tymi, którzy mają wrażenie, że ich dotyczy" - wyjaśnił niemiecki minister. Zastrzegł, że działania związane z tworzeniem tarczy nie powinny narażać na szwank rozpoczętego na początku lat 90. procesu rozbrojenia, a wręcz przeciwnie, prowadzić do dalszego rozwoju systemu umów ograniczających zbrojenia.

Szef sztabu generalnego Rosji generał Jurij Bałujewski ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że w odpowiedzi na zainstalowanie amerykańskiej tarczy w Polsce i Czechach, Moskwa może wycofać się z rosyjsko- amerykańskiego układu o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu (INF) z 1987 roku.

Na konferencji prasowej w Berlinie Ławrow zaznaczył, że we współczesnym świecie "bezpieczeństwo jest niepodzielne", co oznacza, że nie można zapewnić sobie bezpieczeństwa wywołując niepokój u innych krajów. W centrum Europy konieczne są "zbiorowe działania" zapewniające bezpieczeństwo. Rosyjski minister określił tarczę mianem amerykańskiego "narodowego" systemu.

d4n1pj9

Szef rosyjskiej dyplomacji wyraził ubolewanie, że dyskutowane wcześniej na forum Rady NATO - Rosja plany wspólnego systemu obrony antyrakietowej zostały zawieszone po ogłoszeniu przez Waszyngton projektu tarczy. Ławrow powiedział, że amerykański projekt przewiduje powstanie na terenie Polski wyrzutni "identycznych jak wyrzutnie rakiet balistycznych".

W styczniu USA oficjalnie zaproponowały Polsce i Czechom umieszczenie na terytorium tych państw wyrzutni rakiet przechwytujących i stacji radarowej, będących elementami tarczy antyrakietowej, chroniącej przed tzw. nieprzewidywalnymi państwami jak Iran czy Korea Północna.

Steinmeier i Ławrow omawiali także kwestie związane z programem atomowym Iranu. Szef niemieckiej dyplomacji wyraził nadzieję, że irańskie władze są na tyle rozsądne, żeby zrozumieć, że "nawet najbardziej ambitny program atomowy nie spowoduje, że ludzie będą syci".

Niemiecki minister opowiedział się za utrzymaniem presji na władze w Teheranie, by skłonić je do wypełnienia międzynarodowych zobowiązań, a równocześnie podtrzymywać ofertę współpracy gospodarczej. Jego rosyjski partner powiedział, że trzeba zaczekać na raport szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohameda ElBaradei, a dalsze działanie powinno opierać się na wynikach tego raportu.

d4n1pj9

Steinmeier obiecał, że niemieckie placówki konsularne usprawnią system wydawania wiz dla obywateli Rosji. Zastrzegł, że w UE brak jest obecnie gotowości do zniesienia wiz dla Rosjan.

Niemiecki minister wyraził nadzieję, że negocjacje pomiędzy UE i Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i kooperacji będą mogły się wkrótce rozpocząć się. Nie usunięto jeszcze wszystkich przeszkód - przyznał. Polska zablokowała w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęcie negocjacji, domagając się odwołania przez Rosję embarga na import polskiego mięsa.

d4n1pj9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n1pj9
Więcej tematów