Trwa ładowanie...
d3kszkr

Niemcy. Rabini zostaną kapelanami w Bundeswehrze

Niemiecki rząd finalizuje umowę z Centralną Radą Żydów w Niemczech. Na jej mocy rabini będą mogli służyć jako kapelani w wojsku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy. Rabini zostaną kapelanami w Bundeswehrze
Niemcy. Rabini zostaną kapelanami w Bundeswehrze (Deutsche Welle, Fot: picture-alliance/dpa/M. Skolimowska)
d3kszkr

Teraz decyzję rządu musi jeszcze poprzeć parlament. Dotychczas kapelanami w niemieckim wojsku byli jedynie protestanccy i katoliccy duchowni. "Po stu latach znowu powołamy żydowskich kapelanów w Bundeswehrze. To jasny sygnał: żydowskie życie jest czymś oczywistym w naszym kraju" - napisała na Twitterze minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer.

Żydowscy kapelani mieliby świadczyć pomoc duchową nie tylko żydom służącym w niemieckiej armii, ale też innym osobom, niezależnie od ich wiary (podobnie jak duchowni innych wyznań), zarówno w Niemczech jak i na zagranicznych misjach.

Kapelani dla wszystkich

d3kszkr

Rabini mieliby też formułować opinie na temat kwestii etycznych i działania Bundeswehry. "W taki sposób można promować rozumienie judaizmu i społeczności żydowskiej w Republice Federalnej Niemiec” wyjaśnia oświadczenie rządu.

Zobacz też: "Zakazane miasto". Leży niespełna 100 km od polskiej granicy

Nie ma oficjalnych danych dotyczących wyznania żołnierzy w niemieckiej armii. Agencja DPA szacuje, że znajduje się w niej (na niecałe 183 tys. osób) ok. 94 tys. chrześcijan, 3 tys. muzułmanów i 300 żydów. Trwają rozmowy nad powołaniem muzułmańskich kapelanów, jednak problemem są różne formy organizacyjne islamskich związków wyznaniowych.

Czytaj więcej na Wirtualnej Polsce: Niemiecki generał. "Czy dalibyśmy radę się obronić? Oczywiście, że nie"
Prof. Śpiewak: retoryka "ratowania Żydów przez Polaków" jest zabójcza

Czytaj więcej na Deutsche Welle: Niemiecka minister obrony: w Bundeswehrze nie ma miejsca dla radykałów
Swastyka na profilu Bundeswehry, ministerstwo przeprasza

d3kszkr

Podziel się opinią

Share

d3kszkr

d3kszkr
Więcej tematów