WP
Niemcy: przemarsz neonazistów. Oburzenie w Dortmundzie

Niemcy: przemarsz neonazistów. Oburzenie w Dortmundzie

Filmy zamieszczone w mediach społecznościowych pokazują neonazistów skandujących antysemickie hasła. Opozycja chce wyjaśnień od szefa MSW.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Około 100 osób wzięło udział w marszu neonazistów, jaki w piątek wieczorem przeszedł przez jedną z dzielnic Dortmundu (Nadrenia Północna-Westfalia). Z relacji świadków oraz nagrań wideo wynika, że podczas marszu skandowano antysemickie hasła.

Świadkowie zarzucają policji, że ta nie reagowała na antysemickie ekscesy, dlatego polityk opozycyjnej partii Zielonych Volker Beck zażądał wyjaśnień od ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera. Beck napisał na Twitterze: "Kiedy MSW odniesie się do Dortmundu i wykrzykujących otwarcie antysemickie hasła neonazistów?" Polityk dodał, że oczekuje od MSW informacji, jakie kroki ministerstwo zamierza podjąć, aby nie dopuścić w przyszłości do podobnych sytuacji.

WP

Policja poinformowała, że wszczęła kilka postępowań przeciwko uczestnikom piątkowego marszu. Dotyczą one jednak używania w miejscach publicznych środków pirotechnicznych. Policja podała jednocześnie, że zabezpieczyła obszerny materiał dowodowy. W Dortmundzie w przeszłości wielokrotnie dochodziło już do dużych zgromadzeń zwolenników skrajnej prawicy.

Zobacz także: Cezary Tomczyk o wpisie rzecznika Andrzeja Dudy: skandaliczny i żenujący

WP

szym (afp, twitter)

Przeczytaj też:
Pożar torfowisk na poligonie. Szefowa MON przeprasza
Papież Franciszek na Litwie: budować mosty, nie mury

Polub WP Wiadomości
WP
WP