"Niemcy powinni z Polakami świętować upadek muru"
Polityk SPD Markus Meckel ocenił, że Niemcy
powinni obchodzić przypadającą 9 listopada rocznicę upadku Muru
Berlińskiego wspólnie z Polakami i innymi narodami Europy Środkowej.
Powinniśmy ten dzień świętować wspólnie z Polakami, Czechami, Węgrami i innymi narodami, które przyczyniły się do upadku muru - powiedział Meckel na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. Zdaniem niemieckiego socjaldemokraty, polska "Solidarność" odegrała istotną rolę w przezwyciężeniu podziału Europy.
Meckel wyraził żal z powodu braku uroczystego posiedzenia Bundestagu z okazji 15. rocznicy upadku muru. Świadczy to - jego zdaniem - o stopniowym zanikaniu wspomnień o tych wydarzeniach.
Z opublikowanego sondażu instytutu Emnid wynika, że jedna trzecia Niemców nie kojarzy daty 9 listopada 1989 roku z upadkiem muru. 67% pytanych wie, co wydarzyło się w tym dniu. Prawidłową odpowiedź na pytanie: "Co wydarzyło się 9 listopada 1989 roku?" zna 82% mieszkańców Niemiec Wschodnich i tylko 63% Niemców z zachodnich landów.
Największe trudności z przypisaniem historycznej dacie właściwego znaczenia mieli młodzi Niemcy w wieku do 29 lat. 42 procent osób w tym przedziale wiekowym nie wiedziało, że 9 listopada doszło do przezwyciężenia podziału Niemiec.
Członek władz NRD Guenter Schabowski poinformował na konferencji prasowej 9 listopada 1989 roku o wprowadzeniu ułatwień w podróżach obywateli NRD do RFN i Berlina Zachodniego. Podana natychmiast przez zachodnioniemieckie media wiadomość spowodowała, że jeszcze tego samego dnia tysiące mieszkańców Berlina Wschodniego obległo przejścia graniczne do zachodniej części miasta. Zdezorientowana straż graniczna NRD zaczęła mimo braku jednoznacznych rozkazów przepuszczać ludzi przez granicę.
Jacek Lepiarz