Niemcy. Odmowa uścisku dłoni udaremniła otrzymanie obywatelstwa
Zgodnie z orzeczeniem sądu uścisk dłoni jest podstawowym elementem społecznej kultury życia w Niemczech. Dla lekarza z Badenii-Wirtembergii oznacza to, że nie otrzyma niemieckiego obywatelstwa.
Orzeczeniem sądu każdy, kto z powodu fundamentalistycznych wartości odmawia uścisku dłoni kobiety, nie może zostać obywatelem Niemiec. Dlatego sąd administracyjny w Mannheimie odrzucił wniosek o przyznanie niemieckiego obywatelstwa Libańczykowi.
Uzasadniono to tym, że postawa mężczyzny nie daje gwarancji na to, że przystosuje się on do niemieckich warunków życia. Libańczyk mieszka legalnie w Niemczech od 2002 roku i pracuje obecnie jako ordynator w jednej z klinik.
Wcześniej przed sądem administracyjnym w Stuttgarcie lekarz bezskutecznie odwoływał się od decyzji o odrzucenie wniosku o niemieckie obywatelstwo przez starostwo. W swoim uzasadnieniu sąd w Stuttgarcie argumentował, że mężczyzna odmawia uścisku dłoni kobietom, postrzegając je jako zagrożenie w postaci pokusy seksualnej lub niemoralnego postępowania.
Koronawirus. Specustawa o ochronie zdrowia. Piotr Mueller o pracy lekarzy
W 2015 roku lekarz odmówił uścisku dłoni urzędniczce podczas uroczystego nadania obywatelstwa. Tłumaczył to tym, że obiecał żonie - muzułmance narodowości niemieckiej i syryjskiego pochodzenia - że nie uściśnie ręki innej kobiecie.
Do rozprawy przed sądem w Mannheim doszło latem, ale strony zostały poinformowane o wyroku dopiero niedawno. Sąd dopuścił możliwość odwołania się od wyroku.