Trwa ładowanie...

Niemcy: obrabowano skarbiec w Dreźnie. Gigantyczne straty

Złodzieje obrabowali galerię klejnotów Grünes Gewölbe, założoną w Dreźnie przez króla Polski Augusta II Mocnego. Zniknęły klejnoty o wartości nawet miliarda euro – podaje "Bild".

Niemcy: obrabowano skarbiec w Dreźnie. Gigantyczne stratyŹródło: iStock.com, fot: Cezary Wojtkowski
d3snyuf
d3snyuf

Niemcy. Gigantyczna kradzież z muzeum klejnotów w Dreźnie

Dziennik "Bild" donosi, że złodzieje wynieśli z muzeum w Dreźnie głównie diamenty i inne kamienie szlachetne. Do skoku doszło 25 listopada około 5 rano, po odcięciu dostaw prądu do skarbca. Złodzieje weszli do muzeum przez okno. Dziennik "Bild" podaje, że zrabowane przedmioty mogły mieć wartość nawet miliarda euro.

Drezno. Skok na skarbiec Augusta II Mocnego

Grünes Gewölbe, czyli Zielone Sklepienie, zbudował August II Mocny, elektor Saksonii i król Polski w latach 1697-1706 i 1709-1733. W 1723 roku ufundował w Dreźnie muzeum, które stało się największą w Europie kolekcją kosztowności. Grünes Gewölbe zawiera między innymi komnaty z kości słoniowej, srebra i bursztynu oraz komnatę zawierającą insygnia władców Saksonii.

Wyjątkowym eksponatem muzeum w Dreźnie był drezdeński zielony diament, największy taki klejnot na świecie, ważący 40,7 karata. Do najcenniejszych klejnotów zaliczał się też "Nos Piotra Wielkiego", ważący 547 karatów szafir, który August II podarował kiedyś carowi Rosji.

Galeria klejnotów w Dreźnie miała trudną historię. W 1945 roku trzy z ośmiu komnat zostały zniszczone podczas bombardowania Drezna. Potem zbiory zostały wywiezione do Związku Radzieckiego, skąd powróciły w 1958 roku.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Negocjacje z Jarosławem Kaczyńskim. Adam Bielan zdradza kulisy

d3snyuf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3snyuf
Więcej tematów