Trwa ładowanie...
d2p7fos
16-01-2006 11:35

Niemcy o polskiej martyrologii

Niemiecki dziennik "Tageszeitung" (Taz)
przedstawia niemieckie reakcje na propozycję
wicemarszałka Sejmu Marka Kotlinowskiego, by powołać w Berlinie
"Centrum polskiej martyrologii".

d2p7fos
d2p7fos

Poseł Ligi Polskich Rodzin zgłosił taką propozycję w ubiegłym tygodniu na łamach dziennika "Neues Deutschland". Celem projektu ma być - jego zdaniem - upamiętnienie w stolicy Niemiec polskich ofiar hitlerowskich zbrodni.

W rozmowie z "Taz" przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu Ruprecht Polenz z CDU opowiedział się za powstaniem w Berlinie muzeum polskiej historii, które mogłoby przybliżyć Niemcom "szerokie spektrum" dziejów Polski.

Oprócz wojennych cierpień Polaków taka placówka powinna ukazywać "wspaniałe momenty" z polskiej historii - uważa polityk. Jego zdaniem inicjatywa powstania muzeum musi wyjść od strony polskiej. Władze Berlina byłyby z pewnością zainteresowane takim przedsięwzięciem - dodał Polenz.

Propozycję polityka CDU poparła deputowana SPD Angelika Schwall-Dueren. Uważa ona za celowe pokazanie Niemcom kulturowego i historycznego bogactwa niemiecko-polskich stosunków. Posłanka SPD zadeklarowała, że Stowarzyszenie Polsko-Niemieckich Towarzystw, którym kieruje, mogłoby pomóc w realizacji takiego projektu.

d2p7fos

Powstanie Centrum polskiej martyrologii oznaczałoby zawężenie dziejów Polaków do roli ofiary. Nie jestem przekonana, czy większość Polaków chciałaby przekazać właśnie taki obraz - powiedziała Schwall-Dueren.

W zamieszczonym w tym samym wydaniu "Taz" komentarzu, jego autor Mateusz Hartwig zastanawia się, czy zamiast koncentrowania się w Polsce i Niemczech na muzealnych formach upamiętniania przeszłości nie powinniśmy w większym stopniu, tak jak w USA, korzystać na lekcjach historii z doświadczeń naocznych świadków wydarzeń. Takie spotkania powinny stać się stałą częścią lekcji historii, ponieważ osobiste losy ludzi są bardziej przekonujące od pomników.

Komentator uważa, że forsowany przez prawicowe siły w Warszawie pomysł "eksportu" narodowego pomnika do Berlina jest reakcją na przedstawiony kilka lat temu niemiecki projekt utworzenia we Wrocławiu Pomnika przeciwko Wypędzeniom.

Jacek Lepiarz

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj