Trwa ładowanie...
d31wsmb

Niemcy nie chcą oddać Egiptowi popiersia Nefertiti

Jeden z najcenniejszych zabytków sztuki starożytnego Egiptu - liczące ok. 3300 lat popiersie królowej Nefertiti (nazywanej również Nefretete) jest w niemieckim muzeum zgodnie z prawem a ewentualne przetransportowanie do Egiptu mogłoby spowodować jego zniszczenie - oświadczył w sobotę szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.

d31wsmb

Władze egipskie wystąpiły niedawno do Niemiec o zwrot popiersia królowej, która była żoną faraona Echnatona i panowała w XIV wieku p.n.e.

Westerwelle powiedział, że kwestia ewentualnego zwrotu cennego zabytku jest wprawdzie otwarta, ale - zdaniem niemieckich ekspertów - wszelkie przemieszczenie popiersia może narazić go na poważne uszkodzenie, lub nawet zniszczenie.

Niemcy w przeszłości już kilkakrotnie odmawiały Egiptowi zwrotu popiersia królowej Nefertiti. Rzeźba znajdująca się obecnie w berlińskim muzeum stała się jednym z synonimów starożytnego kanonu piękna.

Rząd Egiptu od dłuższego czasu podejmuje starania zmierzające do odzyskania tysięcy zabytków sztuki starożytnej wywiezionych z tego kraju w okresie kolonialnym a także i w latach późniejszych.

d31wsmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31wsmb
Więcej tematów