"Niemcy i Francja szczególnie odpowiedzialne za Europę"
Niemcy i Francja ponoszą jako założyciele Unii Europejskiej szczególną odpowiedzialność za proces europejskiej
integracji - powiedział premier Francji Dominique de
Villepin przed spotkaniem w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą
Merkel.
Niemcy i Francję łączy "duch wspólnoty", na którym opiera się duma Europy. Chcemy dzielić tego ducha ze wszystkimi innymi (krajami) - dodał premier Francji. Podkreślił, że oba kraje powinny nadal być motorem europejskiej integracji.
Po pierwsze polityka bezpieczeństwa
Villepin i Merkel zapowiedzieli, że ich kraje będą wspólnie pracowały nad ideą "Europy projektów" - propozycjami rozwiązań konkretnych problemów europejskich. Musimy pilnie wyjaśnić obywatelom, po co potrzebna jest Europa i jakie praktyczne problemy możemy wspólnie rozwiązać - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.
Premier Francji wymienił na pierwszym miejscu politykę bezpieczeństwa jako problem "szczególnie ważny z punktu widzenia obywateli". Współpracowaliśmy w tej dziedzinie ściśle z Niemcami w ramach grupy G-5 (Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania), teraz może będzie się to odbywać w ramach G-6 (z Polską) - powiedział Villepin. Dlaczego nie mielibyśmy myśleć o europejskiej lub niemiecko-francuskiej policji granicznej? - pytał.
Wśród dalszych projektów wymienił szkolnictwo wyższe i badania naukowe oraz ochronę zdrowia. Proponujemy powołanie prawdziwej grupy interwencyjnej, aby skutecznie reagować na wyzwania w rodzaju ptasiej grypy - wyjaśnił. Wskazał także na politykę energetyczną i przypomniał, że prezydent Francji Jacques Chirac zaproponował opracowanie memorandum na ten temat.
Merkel i Villepin wykazali jednomyślność w kwestii polityki wobec Iranu. Pani kanclerz opowiedziała się za wysłaniem Iranowi "sygnału", który uzmysłowiłby władzom w Teheranie, że wspólnota międzynarodowa nie akceptuje naruszania zobowiązań. Nie chcę uprzedzać wydarzeń, teraz chodzi jednak o podjęcie zdecydowanych dalszych kroków - podkreśliła Merkel. Zdaniem Villepina nie można wykluczyć włączenia się do konfliktu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Najważniejsze jest to, żeby wspólnota międzynarodowa występowała zgodnie - dodał.
W najbliższy poniedziałek Merkel i Chirac spotkają się w Paryżu. 14 marca odbędzie się wspólne posiedzenie obu rządów.
"Bronić wspólnych ideałów"
W wykładzie wygłoszonym wcześniej na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie Villepin opowiedział się za większą rolą państw narodowych w Unii Europejskiej.
Unia Europejska nie jest klasyczną federacją lecz związkiem różnych państw narodowych, które postanowiły w pewnej chwili połączyć się i bronić wspólnych ideałów - powiedział premier Francji w wypełnionej do ostatniego miejsca sali głównej berlińskiej uczelni.
Jego zdaniem Europa powinna oprzeć się na "silnych, świadomych swej siły" narodach. To one są "podstawowym, demokratycznym filarem" Unii Europejskiej. Villepin wezwał do budowania nowych stosunków między Europą a tworzącymi ją narodami, by budować "związek europejskich narodów".
Jacek Lepiarz