Trwa ładowanie...
d3kcyew
Niemcy: eksplozja i pożar w fabryce BASF w Ludwigshafen. Są ranni i zaginieni
Reuters
pożar

Niemcy: eksplozja i pożar w fabryce BASF w Ludwigshafen. Są ranni i zaginieni

• W potężnym wybuchu w zakładach chemicznych BASF w poniedziałek w Ludwigshafen na zachodzie Niemiec co najmniej dwie osoby poniosły śmierć, a dwie kolejne są nadal poszukiwane
• Sześć osób odniosło poważne obrażenia
• Przyczyny eksplozji są na razie nieznane
• Ofiary śmiertelne to pracownicy przedsiębiorstwa
• Początkowo mowa była o sześciu zaginionych
• Kilka osób zostało lekko rannych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3kcyew

Do pożaru a następnie eksplozji doszło około godziny 11.30 w porcie rozładunkowym Landeshafen Nord podczas prac przy rurociągu, którym dokonuje się przeładunku cieczy łatwopalnych i skroplonego gazu wykorzystywanych przez największy niemiecki koncern chemiczny.

"Nie stwierdziliśmy zagrożenia"

d3kcyew

- Rurociąg zapalił się, a gdy dotarły pierwsze jednostki straży pożarnej, doszło do wybuchu - wyjaśnił na konferencji prasowej dyrektor zakładów Uwe Liebelt. Jak zapewnił, w wyniku eksplozji do atmosfery nie przedostały się żadne niebezpieczne substancje. - Nie stwierdziliśmy zagrożenia - podkreślił Liebelt.

Z pożarem walczyło ponad 100 strażaków. Ogień jest pod kontrolą, ale całkowite ugaszenie pożaru może przeciągnąć się do godzin nocnych - podała telewizja publiczna ARD.

Służby odcięły port od przepływającego w pobliżu Renu, aby do rzeki nie przedostały się ewentualne szkodliwe substancje.

W wyniku pożaru nad Ludwigshafen unosiła się przez wiele godzin chmura dymu. Władze wezwały mieszkańców miasta do pozostania w domach, zamknięcia okien i drzwi oraz wyłączenia instalacji wentylacyjnych. Wielki słup dymu był widoczny z pobliskiego Mannheim.

d3kcyew

"Najważniejszym problemem jest los zaginionych"

Dyrektor BASF, pytany o szacunkowe straty dla zakładu, powiedział, że jego najważniejszym problemem jest obecnie los zaginionych. Większość urządzeń produkcyjnych na terenie zakładów w Ludwigshafen zostało wyłączonych.

W poniedziałek rano w innej fabryce BASF w Lampertheim doszło do wybuchu gazu, w wyniku którego obrażenia odniosło czterech pracowników. Dyrekcja koncernu zapewniła, że oba wydarzenia nie miały ze sobą żadnego związku.

Zakłady BASF w Ludwigshafen znajdują się ok. 80 km na południe od Frankfurtu nad Menem i są największym na świecie kompleksem chemicznym zajmującym powierzchnię 10 km kwadratowych i zatrudniającym 39 tys. pracowników.

d3kcyew

Podziel się opinią

Share
d3kcyew
d3kcyew
Więcej tematów