Trwa ładowanie...
d18pro6

Niemcy: dymisja działacza Związku Wypędzonych

Krytykowany za relatywizowanie nazistowskich zbrodni w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu Paul Latussek przestał być wiceprzewodniczącym niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV).

d18pro6

Nadzwyczajne zgromadzenie BdV podjęło w czwartek w Berlinie decyzję o natychmiastowym zwolnieniu Latusska z funkcji we władzach związku.

Powodem dymisji działacza jest jego wypowiedź z 9 listopada 2001 r. na zjeździe turyngeńskiej organizacji wypędzonych, w której nazwał on "kłamstwem" dane na temat liczby ofiar w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

W swoim wystąpieniu Latussek krytykował tendencje do "jednostronnego" obarczania Niemiec winą za zbrodnie i wskazał na Auschwitz jako przykład przedstawiania tych zbrodni w sposób "przesadzony". Mimo krytyki ze strony wszystkich partii reprezentowanych w turyngeńskim parlamencie oraz wdrożenia przez prokuraturę śledztwa Latussek, odrzucił sugestie podania się do dymisji.

Pochodzący z Gliwic 65-letni działacz należał do grupy deputowanych, którzy głosowali przeciwko podpisanemu w listopadzie 1990 r. traktatowi granicznemu między Polską i zjednoczonymi Niemcami. Od 1990 r. Latussek kieruje organizacją wypędzonych w Turyngii. (aka)

d18pro6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18pro6
Więcej tematów